Edinilmiş mallara katılma rejiminde denkleştirme
Equalization in the regime of participation in acquired property
- Tez No: 905916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BİLGE SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile edinilmiş mallara katılma rejimi yasal mal rejimi olarak kabul edilmiştir. Eşlerden birinin ölümü, başka bir mal rejimini seçilmesi, evliliğin boşanma, iptal sebebiyle sona ermesi veya mahkeme kararıyla mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hallerinde edinilmiş mallara katılma rejimi sona erer. Sona erme ile birlikte mal rejiminin tasfiyesi aşamasına geçilmektedir. Mal rejiminin tasfiyesinde katılma alacağı hesabında adaletli bir sonuç elde edilmesi için eşlere tanınan haklarından biri de denkleştirme müessesesidir. Edinilmiş mallara katılma rejiminde bir eşin kendi mal varlığı grupları arasında meydana gelen intikaller veya yapılan katkılar neticesinde katılma alacağında meydana gelebilecek adaletsizlikleri önlemek amacıyla kanun koyucu tarafından TMK m.230'da mal gruplarının denkleştirmesi hükme bağlanmıştır. Bir eşin kişisel mallarına ilişkin borçları edinilmiş mallardan veya edinilmiş mallara ilişkin borçları kişisel mallarından ödenmesi halinde, tasfiye esnasında denkleştirme istenebilmesi mümkündür. TMK m.230/f.1'de yer alan klasik denkleştirmeye göre bir eşin kişisel malları ile edinilmiş mallara ait borcu ödenmişse veya aksi halde bir ödeme yapılmışsa meydana gelen değer artış veya azalışları dikkate alınmaksızın denkleştirme gerçekleştirilir. TMK m.230/f.3'e göre bir eşin mal gruplarından birine ait malvarlığının edinilmesi, iyileştirilmesi veya korunmasına yönelik olarak diğer mal grubundan katkı sağlanmışsa değişken denkleştirme uygulama alanı bulmaktadır. Çalışmada ilk olarak, mal rejimine ilişkin genel bilgilerin ardından edinilmiş mallara katılma rejimine yönelik açıklamalara yer verilmiştir. Ardından edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi açıklanarak çalışmanın konusunun önem arz ettiği tasfiye örneklerle birlikte açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise denkleştirmenin özellikleri ve çeşitlerine Yargıtay kararlarından yararlanılarak değinilmiştir. Denkleştirme miktarının hesaplanması ve usul hükümleri başlıkları altında çeşitli ihtimaller dahilinde değerlendirme yapılarak tez sonuçlandırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın mal rejiminin tasfiyesinde denkleştirme uygulamasında doktrine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Edinilmiş mallara katılma rejimi, denkleştirme, tasfiye, edinilmiş mal, kişisel mal
Özet (Çeviri)
The regime of participation in acquired property has been accepted as a legal property regime with the Turkish Civil Code No. 4721, which entered into force on 01.01.2002. The regime of participation in acquired property ends in the event of the death of one of the spouses, the selection of another property regime, the end of the marriage due to divorce or annulment, or a court decision to separate property. With the termination, the phase of liquidation of the property regime begins. In order to obtain a fair result in the calculation of the participation receivables in the liquidation of the property regime, one of the rights granted to the spouses is the institution of equalization. In order to prevent injustices that may occur in the participation receivables as a result of transfers or contributions made between the groups of assets of a spouse in the regime of participation in acquired property, the legislator has stipulated in Article 230 of the TMK that property groups should be equalized. If the debts of a spouse regarding their personal property are paid from the acquired property or the debts regarding the acquired property are paid from their personal property, equalization may be requested during the liquidation. According to the classical equalization in TMK Art.230/f.1, if the debt of a spouse's personal property and acquired property has been paid or otherwise a payment has been made, equalization is carried out without taking into account the increase or decrease in value. According to TMK Art.230/f.3, if a contribution has been made from the other property group for the acquisition, improvement or protection of the property belonging to one of the property groups of a spouse, variable equalization is applied. First, general information on the property regime is given in the study, followed by explanations on the acquired property participation regime. Then, the liquidation of the acquired property participation regime is explained and the liquidation that the subject of the study is important is explained with examples. In the last section of the study, the characteristics and types of equalization are mentioned by using the decisions of the Supreme Court of Appeals. The thesis is concluded by making an evaluation within various possibilities under the headings of calculating the amount of equalization and procedural provisions. Qualitative research method was used in the research. It is aimed that the study contributes to the doctrine in the application of equalization in the liquidation of the property regime. KEY WORDS: Participation in acquired property regime, equalization claim, liquidated acquired property, personal property.