Resistance of various cement based binders to high temperatures
Değişik çimento esaslı bağlayıcıların yüksek sıcaklıklara direnci
  1. Tez No: 90592
  2. Yazar: İSMAİL ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Betonarme yapıların yangın v.b. olaylar sonucu belirli sürelerde yüksek sıcaklıklara maruz kalması neticesinde taşıyıcı sistemlerin bu olaydan ne kadar etkilendiği, gördüğü zararın önem derecesi, yapının ayakta kalıp kalmayacağı konusunda karar vermek zor, zor olduğu kadar kritik bir sorundur. Bu çalışmanın ilk bölümünde değişik tip çimento harçlarının yüksek sıcaklıklara dayanıklılıkları incelenmiştir. Çimento tipine bağlı olarak değişik yaş, sıcaklık, süre ve kür koşullarındaki dayanıklılık durumlarının saptanmasına çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise günümüzde en çok kullanılan çimento tipi ile üretilen harçların yüksek sıcaklıklara dayanıklılığının araştırılmasına çalışılmıştır. Bu amaçla tuğla kiremit sanayi atıkları öğütülerek, çimento harcına kum yerine belirli oranlarda ikame edilmiştir. Elde edilen karışımların yangın olasılığı yüksek binalarda sıva olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma konusu seçilirken, deneysel olmasının bu konuda somut veriler elde edilmesinde yararlı olacağı düşünülmüştür, bu alanda oldukça sınırlı olduğu görülen çalışma ve araştırmaları tamamlayıcı yönde bir katkısının olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The reinforced concrete structures may be exposed to high temperature for various periods of time upon the event of fire, etc. In this case, it is necessary to know the influence of the event on the structural system, the importance of the hazard and the stability of the suffered structures. The assessment of this information is a very difficult and critic matter. In the first chapter of this thesis the resistance of mortars prepared with different types of cement, to high temperatures was investigated. In addition to the cement type, the effects of some parameters such as temperature level, duration of exposure, age of specimens and curing conditions on the fire endurance of the mortars was studied. In the second part of the study, the fire resistance of mortars prepared by the most widely used cement type was investigated. For improving the fire endurance of these mortars; sand was replaced by fired brick powder procured from brick and tile industry. It was aimed to study the probabilities of using the resultant mixture as a plaster cover in the structures where the risk of fire is high.