The Selection of selective mining methods and equipment at coal seams containing interburden
Arakesmeli kömür damarlarında uygulanabilecek seçimli kazı metodlarının ve kullanılabilecek ekipmanların seçimi
  1. Tez No: 90593
  2. Yazar: HAKAN AYKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
V ÖZET Bu çalışmada SLİ den Termik Santrala ve Piyasaya, dengeli bir üretimle beraber talep edilen kalite özelliklerine uygun kömür verilebilmesini sağlayacak etkin bir kalite kontrol sisteminin işletmeye tesisi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda havzanın rezerv özelliklerinin Jeoistatistiksel Modelleme tekniği ile bölgelere ve bloklara göre tahmini yapılmış, bu rezerv özellikleri esas alınarak işletmede tüketime yönelik üretim alternatifleri değerlendirilmiş ve her alternatif için kalite iyileştirme ihtiyacı tesbit edilmiştir. Sonraki aşamada piyasaya maksimum süre kömür verilme alternatifi dikkate alınarak seçimli kazıya dayak bir kalite iyileştirme yaklaşımının bölgede uygulanabilirliği araştırılnıştır. Bu kapsamda, bölge şartlan ve planlamaya bağlı seçimlilik ihtiyacı dikkate alınarak seçimli kazı planlaması yapılmış ve uygulanabilecek seçimli kazı metodları ile kullanılabilecek makine ekipman tipleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda bölge şartlarına uygunluğu tesbit edilen Wirtgen Surface Miner ve Hidrolik Ekskavatör tipi makinalar için üretim planlamaları yapılmıştır. Bölgede uygulanan mevcut seçimli kazı şartlarıyla uygulanması gereken ideal seçimli kazı şartlarının SLE ve Termik Santral sürecine olan etkileri, süreçlerde oluşan molfirotloi'/Hû /ıtb“|/_0'f-£i o lınofolr \rm*CM lr*e*-i”iwY\rt 1ı rtlrtfol/ -t*-*/>£*1^*^«-v»ı«-t+»«* Cam UXKitviHa ı»-i£* iliUU^ \s liWi Vi-V V*JJvJvu,lV< UUJ.1CU. C4JV XVCU. ^JJLCİ^tli. 111C4.UI IS1CU. CİİV J-11V*wİA^1İAJ.1AO LU. L_?l/ll UU1U111UW UW uzun vadede (senelik) ve kısa vadede kalite kontrolün sağlanması için uygulanabilecek harmanlama ve homojenizasyon modelleri ortaya konmuştur. Sonuç olarak, havzanın kalite özellikleri ve müşterinin talep özellikleri dikkate alındığında, uygun bir ekipmanla yapılacak seçimli kazının dengeli bir üretimle beraber müşteri memnuniyetinin sağlanmasında ekonomik bir çözüm yolu olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, establishing of effective quality control system to Seyitömer Lignits Enterprise (SLE) which will provide to supply coal to the power plant and market from SLE at suitable for the demanded quality features together with balanced pit devolopment was aimed. For this purpose, in the first stage, estimations of the reserve features of the basin were made with geo statistical modeling technique according to the regions and the blocks, by the help of these reserve properties production alternatives for consumption at the enterprise were evaluated and for each alternative, the requirement for the quality improvement was determined. In the later stage, by considering the alternative of feeding coal to the market for a maximum time, the adaptability of the approach of quality improvement based on selective excavation was searched. With in this scope, considering the regional conditions and the selectivity need upon planning, an example of selective excavation planning was established and machine-equipment types which can be used with the selective excavation methods which can be applied were searched. As a result of this research, for machines of Wirtgen Surface Miner and Hydraulic Excavator which were determined suitable for the regional conditions, the production plannings were nerfot-med Tn the reaion effects of the available selective mining condition which are being applied and the ideal selective mining conditions need to be applied on SLE process were examined comparatively in terms of costs of this process. In the last stage, blending and homogenization models that can be applied in achieving a long term (annual) and a short term quality control were investigated. As a result, regarding the quality properties of the basin and the demand features of the customers, it was determined that a selective excavation to be performed with aIV suitable equipment (hydraulic excavator or wirtgen surface miner) will be an economical solution in achieving the customer satisfaction together with balanced production.