Bir din fenomeni olarak Şivlilik
As a phenomenon of religion: Şivlilik
  1. Tez No: 905922
  2. Yazar: SÜMEYYE ERGUN BİREKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Geleneksel ritüellerin ve etkinliklerin kültürel miras olarak korunması ve nesilden nesile aktarılması, planlanan davranış kalıplarını öğretmesi açısından önem arz etmektedir. Bu anlamda dini motiflerin ağırlıkta olduğu önemli kültür aktarım ögelerinden biri konumunda olan ve Konya ilinde yaygın olan Şivlilik geleneği, yazılı olmayan kültürel mirasımızı aktarmada oldukça önemli araçlardan bir tanesidir. Sosyal dayanışmanın ve toplumsal eğlencenin önemli bir parçası konumunda olan Şivlilik geleneği, Konya halkının kendilerine özgü geliştirdikleri bir eğlence kültürü halini almıştır. Bu gelenek, belirli bir davranış kalıbı ile bir takım dini değerlerin özellikle çocukların zihninde güzel bir anı olarak kalmasını sağlayarak dini sosyalleşme evrenine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda, dini ve kültürel kodların taşıyıcı bir aracı olarak toplum nezdinde sürekliliğini ve canlılığını koruyan bir kültür ögesidir.
Özet (Çeviri)
The preservation and intergenerational transmission of traditional rituals and activities as cultural heritage are significant for teaching planned patterns of behavior. In this context, the Şivlilik tradition, which is one of the significant cultural transmission elements with a predominance of religious motifs and is prevalent in the Konya province, serves as an important tool in passing down our unwritten cultural heritage. The Şivlilik tradition, an integral part of social solidarity and communal entertainment, has evolved into a distinctive entertainment culture uniquely developed by the people of Konya. This tradition, through a specific behavioral pattern, ensures that certain religious values remain a great memory especially in the minds of children, thereby contributing to the universe of religious socialization. At the same time, it is a cultural element that maintains its continuity and vibrancy within society as a carrier of religious and cultural codes.