Yoğun bakımda mekanik ventilatör desteği uygulanan hastalarda sürücü basıncına dayanan kişiselleştirilmiş 'peep' optimizasyonunun rekrüitment-inflasyon oranı ile ilişkisi
Association of personalized 'PEEP' optimization based on driving pressure with recruitment-inflation rate in patients on mechanical ventilator support in intensive care unit
- Tez No: 905932
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) takip edilen hastalara büyük oranda mekanik ventilasyon gerekmektedir. Mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda akciğer mekaniğinin fizyolojisi koruyabilmek adına soluk sonu pozitif basınç (PEEP) titrasyonu büyük önem taşımaktadır. Günümüzde bu titrasyon için optimal yöntem hala araştırma konusu olmaktadır. Çalışmamızda yoğun bakımda mekanik ventilatör desteği uygulanan hastalarda sürücü basıncına dayanan kişiselleştirilmiş“PEEP”optimizasyonunun recrüitment-inflasyon oranı (R/I) ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Etik Kurul onayı alındıktan sonra yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan ve invaziv mekanik ventilasyon uygulanan 30 yetişkin hasta çalışmaya alındı. Azalan PEEP titrasyon prosedürü (5 cmH2O) ile fonksiyonel rezidüel kapasite (FRK) ve soluk sonu akciğer hacmi (EELV), çoklu azot yıkama tekniği ile ölçüldü. Her PEEP düzeyinde arteriyel kan gazı ile oksijenasyon değerlendirildi. En yüksek kompliyans değerine, en düşük sürücü basıncı ve EELV değerlerine 5 cmH2O PEEP düzeyinde ulaşıldı. Oksijenasyon göstergelerinde biri olarak P/F oranı en yüksek değerleri 20 cmH2O PEEP düzeyinde ölçüldü. Çalıştığımız PEEP düzeylerinde hesaplanan sürücü basıncına göre seçilen klinik PEEP ile akciğer recrüitebilitesi için tanımlanan R/I oranına göre aynı PEEP seçimi sağlanamamıştır. Sonuç olarak; klinik pratikte R/I oranın tek başına kullanılabilmesi için yeterli ve güçlü kanıtlar elde edilememiştir. Bunun için daha fazla çalışmaya gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Patients followed up in intensive care units (ICU) require mechanical ventilation to a large extent. End-expiratory positive pressure (PEEP) titration is of great importance to maintain the physiology of lung mechanics in mechanically ventilated patients. Today, the optimal method for this titration is still under investigation. In our study, we aimed to investigate the relationship between personalized“PEEP”optimization based on driver pressure and recruitment-inflation ratio (R/I) in patients receiving mechanical ventilator support in intensive care unit. After Ethics Committee approval, 30 adult patients hospitalized in intensive care units and undergoing invasive mechanical ventilation were included in the study. Functional residual capacity (FRC) and end-exhaled lung volume (EELV) were measured using a decreasing PEEP titration procedure (5 cmH2O) and multiple nitrogen flushing technique. Oxygenation was evaluated by arterial blood gas at each PEEP level. The highest compliance value and the lowest drive pressure and EELV values were reached at 5 cmH2O PEEP level. The highest values of P/F ratio as one of the oxygenation indicators were measured at 20 cmH2O PEEP level. At the PEEP levels we studied, the same PEEP selection could not be achieved according to the R/I ratio defined for lung recruitability with the clinical PEEP selected according to the calculated driver pressure. In conclusion, sufficient and strong evidence has not been obtained for the use of the R/I ratio alone in clinical practice. More studies are needed for this.