Eozinofil sayısı, perifer arter hastalığında tanısal marker mıdır?
Is eosinophile count a diagnostic marker in peripheral artery disease?
- Tez No: 905933
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı retrospektif olarak perifer arter hastalığı tanısıyla gelmiş ve endovasküler işlem yapılmış hastalardaki eozinofil düzeylerini değerlendirerek perifer arter hastalığı tanısında eozinofil sayısının prediktif öneminin olup olmadığını ve PAH şiddeti ve kliniği ile eozinofil sayısı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. YÖNTEM: Araştırma retrospektif bir çalışmadır. Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 04.01.2024-01.07.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya periferik arter hastalığı olan 199 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubu, 18-40 yaş aralığında bilinen hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan 299 kişiden oluşturulmuştur. Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi laboratuvarında değerlendirilmiş olan hemogram, biyokimya ve koagülasyon testleri sonuçları veri olarak kullanılmıştır. Verilerin toplanması ve değerlendirilmesi araştırmacı tarafından yapılmıştır. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 63.8 ± 12.2, kontrol hastalarının yaş ortalaması 32.1 ± 6.3'tür. Hastaların %85.9'u erkek, %14.1'i kadın, kontrol grubunun %89.4'i erkek, %10.6'sı kadındır. Hastaların Rutherford puanları ortalaması gelişte 3.2 ± 0.9, işlem sonrası 1.1 ± 1.5'tir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to retrospectively evaluate the eosinophil levels in patients diagnosed with peripheral arterial disease and who underwent endovascular procedures, to determine whether the eosinophil count has a predictive value in the diagnosis of peripheral arterial disease and to determine the relationship between the eosinophil count and the severity and clinical picture of PAH. METHOD: The study is a retrospective study. The study was conducted at Süleyman Demirel University Research and Training Hospital between 04.01.2024 and 01.07.2024. 199 patients with peripheral arterial disease were included in the study. The control group consisted of 299 people between the ages of 18-40 who had no known disease or medication use. The hemogram, biochemistry and coagulation test results evaluated at the Süleyman Demirel University Research and Training Hospital laboratory were used as data. The data were collected and evaluated by the researcher. RESULTS: The mean age of the patients was 63.8 ± 12.2 and the mean age of the control patients was 32.1 ± 6.3. 85.9% of the patients were male and 14.1% were female, and 89.4% of the control group was male and 10.6% were female. The mean Rutherford scores of the patients were 3.2 ± 0.9 on admission and 1.1 ± 1.5 after the procedure.