Acil tıp kliniği stajında eğitim almış intörn doktorların kırmızı alan hastalarına staj öncesi ve sonrası yaklaşımının değerlendirilmesi
Evaluation of the approach of intern doctors trained in emergency medicine clinic internship to red zone patients before and after the internship, Gaziantep university, department of emergency medicine
  1. Tez No: 905936
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ HAKAN EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil servis stajı alan intörn doktorların kırmızı alan hastalarına staj öncesi ve sonrası yaklaşımının bilgi düzeylerini ölçmek ve acil servis stajının intörn doktorların eğitimi üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktayız. Gereç ve yöntem:01 Şubat 2024 - 30 haziran 2024 tarihleri arasında acil serviste stajyer olarak çalışan intörn doktorlar araştırmaya dâhil edildi. Acil servis stajı öncesinde ve staj sonunda olmak üzere aynı sorulardan oluşan 20 soruluk çoktan seçmeli test yapıldı. İlk ve son test sınavı arasında hem sorular arasında hem de genel başarı oranları kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Objectıves: In our study, we aimed to measure the level of knowledge of the approach of intern doctors who received emergency department internship to red field patients before and after the internship and to investigate the effect of emergency department internship on the training of intern doctors. Material and methods: Intern doctors working as interns in the emergency department between February 01, 2024 and June 30, 2024 were included in the study. A 20-question multiple-choice test consisting of the same questions was administered before and after the emergency department internship. Success rates were compared between the first and the last test exam, both between questions and overall success rates.