Molecular and biochemical characterization of human originated Lactobacillus reuteri
İnsan kaynaklı Lactobacillus reuteri'nin moleküler ve biyokimyasal karakterizasyonu
  1. Tez No: 905981
  2. Yazar: SAIF KAREEM MANSOOR JUMAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Klinik araştırmalara göre bağırsak probiyotikleri, yeterli miktarda tüketildiğinde sağlığa fayda sağlayan canlı mikroorganizmalardır ve temel işlevleri bağırsak kanalının sağlığını düzenlemek ve korumakla ilgilidir. Probiyotiklerin, vitaminler, bakteriyosinler, 3-indoleakrilik asit, indol-3-aldehit, kısa zincirli yağ asitleri, ekzopolisakkaritler, peptitler ve proteinler dahil olmak üzere biyoaktif moleküller üretme konusundaki özel fonksiyonlarından dolayı birçok yeni uygulaması bulunmaktadır. Bu maddeler, konakçıya çeşitli sağlık avantajları sağlamak için gereklidir. Lactobacillus (L.) türleri yaygın olarak probiyotik olarak kullanılsa da insan kökenli Lactobacillus reuteri'nin probiyotik özelliklerine ilişkin sınırlı veri mevcuttur. Bu çalışma, insan kökenli L. reuteri'nin probiyotik potansiyelinin, probiyotiklerin değerlendirilmesine yönelik uluslararası kılavuzlara göre karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada sağlıklı insanlardan izole edilen L. reuteri'nin probiyotik potansiyeli değerlendirilmiştir. L. reuteri'nin probiyotik özellikleri, antimikrobiyal aktivite, antibiyotik duyarlılığı, yapışma ve toplanma yeteneği, safra tuzu toleransı ve düşük pH direnci ve antimikrobiyal peptit üretim kapasitesi test edilmiştir. İnhibisyon testi sonuçları, L. reuteri'nin hücre içermeyen süpernatanının ve hücre lizatının üç patojenik bakteri olan Staphylococcus aureus, Yersinia enterocolitica ve Salmonella typhimurium'a karşı antagonistik aktiviteye sahip olduğunu gösterirken, antibiyotik test sonuçları L. reuteri'nin: Eritromisin' e duyarlı olduğu fakat Neomisin ve Kanamisine dirençli olduğunu göstermiştir. Öte yandan L. reuteri, yüksek sedimantasyon hızına sahip olması nedeniyle kendi kendine bağlanmanın yanı sıra patojen bakterilere de güçlü bir şekilde bağlanma yeteneği olduğunu göstermiştir. Ayrıca L. reuteri, asidik ve safra tuzu içeren bir ortamda, yani gastrointestinal sistem koşullarında yüksek bir hayatta kalma oranı göstermiştir. BSH tarama sonuçlarına yönelik in silico analiz, özel olarak tasarlanmış primerler kullanılarak elde edilen bir proteinin varlığını ortaya çıkarmış olsa da bu suşta STH'yı tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Elde edilen sonuçlar insan kökenli L. reuteri'nin bu özelliklerinin sağlık sektöründe ve çeşitli ürünlerde probiyotik olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to clinical research intestinal probiotics are live microorganisms that provide health benefits when ingested in sufficient quantities and their main functions were related to modulating and maintaining the health of the intestinal tract. Probiotics have several novel applications because of their special ability to produce bioactive molecules including vitamins, bacteriocins, 3-indoleacrylic acid, Indole-3-aldehyde, short-chain fatty acids, exopolysaccharides, peptides, and proteins. These substances are essential in giving the host a variety of health advantages. Although Lactobacillus (L.) species are commonly used as probiotics, only limited data are available for the probiotic properties of human originated Lactobacillus reuteri. This study aims to characterize human originated L. reuteri for its probiotic potential according to the international guidelines for the evaluation of probiotics. In the present study, the probiotic potential of L. reuteri isolated from healthy humans was evaluated. The probiotic properties of L. reuteri were tested for aspects of antimicrobial activity, antibiotic susceptibility, adhesion and aggregation ability, bile salt tolerance low pH resistance and antimicrobial peptide production capacity. While clear zones of inhibition test results indicated that the cell free supernatant and cell lysate of L. reuteri had antagonistic activity against three pathogenic bacteria, Staphylococcus aureus, Yersinia enterocolitica, Salmonella typhimurium, the antibiotic test results showed that L. reuteri was sensitive for Erythromycin, but resistance for Neomycin and Kanamycin. On the other hand, L. reuteri showed a strong ability to adhere to pathogenic bacteria as well as self-binding because it has a high sedimentation rate. Furthermore, L. reuteri showed a high survival rate under acidic and bile salt containing environment that means gastrointestinal tract conditions. While in-silico analysis for BSH screening results revealed the existence of a protein acquired using specifically designed primers, further research is needed to identify BSH in this strain. Obtained results show that such properties of the human originated L. reuteri may be used as probiotics in the healthcare sector and various food products.