Refugee camp design: Evaluating the impact of top-down, standardized approaches on flexibility, adaptability, and participation, the case of Idlib, Syria
Mülteci kampı tasarımı: Yukarıdan aşağıya, standartlaştırılmış yaklaşımların esneklik, uyarlanabilirlik ve katılım üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi, Idlib, Suriye örneği
  1. Tez No: 906004
  2. Yazar: ISRA AL SAYED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SEMA ESEN SOYGENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez, mülteci kampı tasarımında esneklik, uyarlanabilirlik ve katılım açısından teorik yaklaşımlar ile bunların fiili uygulamaları arasındaki tutarsızlıkları belirlemeyi amaçlamaktadır. Suriye'nin İdlib örneği üzerinden, mevcut uygulamaların mülteciler arasında memnuniyeti ne ölçüde sağladığını ve onların çeşitli ihtiyaçlarını, geleneksel ve kültürel değerlerini ne ölçüde karşıladığını değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışma, mevcut uygulamaların, mülteci kampı tasarımında başlangıçta benimsenen ilerici, tabandan yukarıya, toplum merkezli yaklaşımlardan nasıl uzaklaştığını ve standartlaştırılmış, yukarıdan aşağıya yaklaşımların esneklik, mültecilerin katılımı ve onların uyum sağlama yeteneği ile kültürel değerlerini dikkate alabilme kapasitesi üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Çalışma, mevcut uygulamaların ve mülteci kampı planlama kılavuzlarının geleneksel ızgara düzeni kullanma yönünde bir eğilim gösterdiğini bulmaktadır. Bu durum, geleneksel ve katı bir ızgara sisteminin kullanımına yol açmakta, bu da sosyal alanların ve esnekliğin eksikliği nedeniyle öngörülen ilerici yaklaşımlardan bir sapma olduğunu ve topluluk, aidiyet ve kültürel tatmin duygusunun düştüğünü göstermektedir. Bulgular, UNHCR ve Cuny tarafından belirlenen toplum odaklı, katılımcı yaklaşımlar ile bunların pratikte uygulamaları arasında bir uyumsuzluk olduğunu vurgulamaktadır. Öneriler arasında esnek, katılımcı planlama yaklaşımlarının dahil edilmesi ve kamp tasarımında kültürel değerlerin dikkate alınması yer almaktadır. Mülteci katılımının ve uyarlanabilir tasarımların önemini vurgulayan bu tez, mülteci kampı planlamasında teorik ve pratik arasındaki boşluğu kapatmayı ve böylelikle yerinden edilmiş nüfuslar için yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve toplumsal uyumun sağlanmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at identifying the discrepancies between the theoretical approaches and their actual application and implementation in refugee camp design with regard to flexibility, adaptability, and participation. Based on the case of Idlib, Syria, it aims at identifying the extent to which the current practices foster satisfaction among the refugees and meet their diverse needs, traditional, and cultural values. The study highlights current practices' departure from the initial progressive, bottom-up, community-centered approaches to refugee camp design and the impact of relying on the standardized, top-down approach on flexibility, refugees' involvement, and its ability to consider their adaptability and cultural values. The study finds that current practices and refugee camp planning guidelines push towards employing the traditional grid layout, and while grid layouts can enhance satisfaction if paired with adequate services, their lack of community-cantered elements and flexibility indicates a departure from earlier progressive approaches, resulting in lower sense of community, belonging, and cultural satisfaction. The findings highlight a discrepancy between the community-centered, participatory approaches of guidelines set by UNHCR and Cuny and their implementation. Recommendations include incorporating flexible, participatory planning approaches, considering cultural values in camp design. By emphasizing the need for ongoing refugee engagement and adaptable designs, this thesis aims to bridge the gap between theoretical and practical refugee camp planning, ultimately improving living conditions and community cohesion for displaced populations.