Data-driven local search heuristics for bilevel network design problems
İki seviyeli ağ tasarım problemleri için veri güdümlü yerel arama sezgiselleri
  1. Tez No: 787354
  2. Yazar: İSMAİL SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS, PROF. DR. MEHMET GÜRAY GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ağ Tasarım Problemi'nde (ATP), verili düğümler arasına bağlantılar kurularak ve bu bağlantılar üzerindeki akışlara karar verilerek ağ yapısının tasarlanması amacı güdülmektedir. Bu tezde, sıralı karar verme süreçlerini temel alan iki farklı iki seviyeli ATP üzerinde çalışılmıştır. Önerilen ilk iki seviyeli ATP'de, stratejik uçuş ağı tasarımı problemi, yerleşik bir rakibin edimsiz saldırıları sonucunda küçük bir hava\-yolu şirketinin noktadan noktaya ağ yapılı uçuş ağında meydana gelebilecek olası en ciddi aksaklığı incelemek amacıyla bir ağ saldırılı problem olarak modellenmiştir. Bu problem, r-Saldırılı ve Talep Kayıplı Ağ Tasarım Problemi (RSTK-ATP) olarak adlandırılmaktadır. Mülteci Kampları Ağının Yeniden Kurulumu için İki Seviyeli Optimizasyon Problemi (MKYK-İSO) olarak adlandırılan ikinci problemde, yeni mülteci akışları ve kamplara sağlanan kamusal hizmetlerde değişiklikler olması durumunda, mülteci kampları ağının yeniden yapılandırılması incelenmektedir. RSTK-ATP için kodlanan Tabu Arama (TA), sınır tabanlı budama ve regresyon tabanlı aday çözüm kümesi türetme izlekleri ile iyileştirilerek tüm komşu çözümlerin tek tek çözülmesinden kaynaklanan işlem yükü azaltılmış ve daha iyi bir çeşitlendirme sağlanmıştır. MKYK-İSO için de bir temel TA kodlanmış, ve bu kod geliştirilen bir uyarlamalı komşuluk seçme izleği ile iyileştirilmiştir. Ayrıca, bir Değişken Komşuluk Arama (DKA) matsezgiseli kodlanmış ve bu kod, karıştırma aşamasında elde edilen başlangıç çözümlerine \textit{iyi} çözüm bileşenlerinin dahil edilmesini sağlayan birliktelik kuralları tabanlı bir izlek ile iyileştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, önerilen çözüm yöntemlerinin olumlu katkısını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the Network Design Problem (NDP), one aims to design the configuration of a network by installing links between a set of given nodes and determine the flow of a set of commodities over these installed links. In this thesis, we work on two bilevel NDPs where the sequential process of decision making approach is inherited. In the first bilevel NDP we model the strategic flight NDP of a small airline carrier as a network interdiction problem to analyse the maximum possible disruption in its flight network in the wake of virtual attacks performed by a competitor. We call this problem the r-Interdiction Network Design Problem with Lost Demand (RI-NDPLD). In the second problem, namely Bilevel Optimization Model for the Reconfiguration of refugee camp network (BOpt-RRC), the readjustment of configurations of refugee camp network are studied under the case of new refugee flows and possible variations in the supply of public service providers. We implement a set of generic local search matheuristics to solve both problems. In the Tabu Search (TS) proposed for the RI-NDPLD, we enhance the generic implementation with bound based pruning and regression based candidate solution set generation procedures to reduce the computational burden of explicit evaluation of all neighboring solutions, and hence, enjoy better diversification. We also implement a generic TS to solve the BOpt-RRC and devise an adaptive neighborhood selection procedure to incorporate into this implementation. In addition to the generic TS, we also implement a Variable Neighborhood Search (VNS) matheuristic and devise an association rule based injection procedure to incorporate \textit{good} solution components to initial solutions obtained by usual random shaking. Experimental studies reveal promising results for the proposed methods.