The impact of physical environmental design on users' sense of safety in open spaces: Increasing Palestinian refugees' sense of safety in open spaces in Baqa'a camp in Jordan
Fiziksel çevre tasarımının açık alan kullanıcılarının güvenik hissine etkisi: Filistinli mültecilerin Ürdün'de Baqa'a kampındaki açık alanlarda güvenlik hislerinin arttırılması
- Tez No: 745535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN, PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
1948'deki İsrail-Filistin ihtilafından bu yana, binlerce Filistinli evlerini terk etmeye ve yoksul kentsel yerleşimlere taşınmaya zorlandı. UNHCR kamp alanlarındaki güvenlik sorunlarının mültecilerin açık alanlardaki deneyimlerini etkileyebileceğini kabul etti. Ürdün'deki Baqa'a mülteci kampı, yüksek oranda mülteci barındıran orta doğudaki en büyük Filistin mülteci kamplarından biridir, bu nedenle kalıcı mülteci kamplarındaki açık alanlar için araştırma bağlamı sağlar. Bu çalışma, açık alanların fiziksel çevresel tasarımının, mülteci kampları bağlamında kullanıcıların güvenlik duygusunu ve açık alanlardaki deneyimlerini etkilediğini anlamak için Baqa'a Filistin mülteci kampı örneğini inceleyecektir. Araştırma sorularını incelemek ve çalışmanın amaçlarına ulaşmak için nitel araştırma yaklaşımları kullanılmıştır. Metodolojik yaklaşım, mülteci kamplarındaki açık alanların fiziksel ve fiziksel olmayan faktörlerinin mültecilerin güvenlik duygusu seviyesini nasıl etkilediğini anlamak için tasarlanmıştır. Bu çalışma, açık alanların fiziksel çevresel tasarımının, mülteci kampları gibi yoksul topluluklarda kullanıcıların güvenlik duygusu üzerindeki etkisini anlamaya yönelik şehircilerin dikkatini çekecektir.
Özet (Çeviri)
Since the Israeli-Palestinian conflict in 1948, thousands of Palestinians have been forced to leave their home and be displaced to poor urban settlements. The High Commissioner for Refugees (UNHCR) recognized that safety issues in camp areas might affect refugees' experience in open spaces. Baqa'a refugee camp in Jordan is one of the largest Palestinian refugee camps in the middle east, with a high proportion of refugees, so it provides research context for open spaces in permanent refugee camps. This study will study the case of the Baqa'a Palestinian refugee camp to understand the physical environmental design of open spaces affects the users' sense of safety and experience in open spaces in the context of refugee camps. Qualitative research approaches were used to examine the research questions and acquire the study's aims. The methodological approach is designed to understand how physical and non-physical factors of open spaces in refugee camps influence the level of sense of safety of refugees. This study will draw urban designers' and planners' attention to understanding the impact of the physical environmental design of open spaces on users' sense of safety in poor communities like refugee camps.