Filistin halkının meşru haklarını desteklemede sosyal medya ağlarının rolü
The role of social media networks in supporting the legitimate right of the Palestinian people
- Tez No: 906028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALAH ALDIN HAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs ve Filistin Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Filistin halkının haklarının desteklenmesinde sosyal medyanın rolünü analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, sosyal medyanın bireylerin Filistin hakları konusundaki farkındalıkları ve Filistin davasını desteklemeye aktif katılımları üzerindeki etkisini analiz etmiştir. Sonuçlar, bu platformların konuya ilişkin tarihi, siyasi ve insani farkındalığın yayılmasına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu açıkça göstermiştir. Çalışma, sosyal medyanın, bireylerin Filistin davasının farklı boyutlarını anlamalarını geliştiren güvenilir ve çeşitli bilgi kaynakları sağladığını göstermiştir. Bu platformlar aynı zamanda uluslararası çevrimiçi seminer ve toplantılara katılımı kolaylaştırarak dünyanın farklı yerlerinden ve uzmanlarla iletişim kurulmasını sağlamıştır. Buna ek olarak sosyal medya, davayı destekleyen etkinlik ve yürüyüşlerin düzenlenmesinde ve davayla ilgili davet ve bilgilerin yayılmasında önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca kampanyalar ve acil ihtiyaçlar hakkında düzenli olarak bilgi yayarak bağışların artmasına da katkıda bulunmuştur. Bununla da kalmayıp, destekleyici içeriklerin geniş bir arkadaş ve takipçi ağıyla paylaşılması, farkındalığın yayılması ve dijital dayanışmanın oluşturulması için bir platform sağladı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the role of social media networks in supporting the right of the Palestinian people. The study included analyzing the impact of social media on individuals' awareness of Palestinian rights and their active participation in supporting the Palestinian cause. The results clearly showed that these platforms have contributed significantly to spreading historical, political, and humanitarian awareness of the issue. The study showed that social media provides reliable and diverse source of information, which enhances individuals' understanding of the different dimensions of the Palestinian cause. These platforms also facilitated participation in international online seminars and meetings, enabling communication with activists and experts from different parts of the world. In addition, social media has played a pivotal role in organizing events and marches in support of the cause, and disseminating invitations and information related to it. It also contributed to increasing donations by regularly disseminating information about campaigns and urgent needs. Not only that, but these platforms also provided a platform to share supportive content with a wide network of friends and followers, spreading awareness and creating digital solidarity.