Understanding place attachment among international university students in İstanbul
İstanbul'daki uluslararasi üniversite öğrencileri arasinda mekansal aidiyetin anlaşılması
- Tez No: 906029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AYDIN YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, İstanbul'daki uluslararası üniversite öğrencileri arasındaki mekansal aidiyeti araştırmakta ve mimari tasarımın, çevresel özelliklerin ve sosyal etkileşimlerin şehirdeki aidiyet duygusunu nasıl şekillendirdiğine odaklanmaktadır. Çalışma, mekansal aidiyetin sosyal faktörlerden çok, şehrin mimarisi ve kentsel çevresi gibi fiziksel özelliklerinden daha fazla etkilendiği hipotezini ortaya koymaktadır. Küresel şehirlerde uluslararası öğrencilerin artan varlığıyla birlikte, bu araştırma, yerli olmayan sakinlerin ev sahibi şehirleriyle duygusal ve bilişsel bağlar kurma biçimlerine ilişkin içgörüler sunarak mevcut literatürü genişletmeyi amaçlamaktadır. Tezde, katılımcı öğrencilerin sıklıkla ziyaret ettiği kentsel alanlarda yapılan nitel gözlem değerlendirmelerini ve yapılandırılmış sorulardan oluşan anketten elde edilen nicel verileri birleştiren karma yöntemli bir yaklaşım kullanılmıştır. Anket, mekansal aidiyeti etkileyen demografik özellikler, ikamet süresi, akademik geçmiş ve yaşam koşullarının yanı sıra İstanbul'un mekansal aidiyette etkin temel unsurları hakkında veri toplarken, gözlemsel çalışmalar öğrencilerin hem fiziksel hem de sosyal çevrelerle etkileşimlerini anlamayı sağlamaktadır. Bulgular, mekansal aidiyetin büyük ölçüde, İstanbul'un ayırt edici mimari simgeleri, kamusal alanları ve canlı kültürel yaşamı tarafından şekillendirildiğini ortaya koyarak hipotezi desteklemektedir. Bu sonuçlar; mimarlar, şehir plancıları ve üniversite yöneticileri için pratik çıkarımlar içeriyor, çünkü mekansal aidiyet unsurlarını anlamak ve geliştirmek uluslararası öğrenciler için daha kapsayıcı, destekleyici ortamlar yaratmaya yardımcı olabilir. Tez, çok kültürlü bir kentsel bağlamda mekansal aidiyeti kapsamlı bir şekilde araştırarak akademik literatüre katkıda bulunmakta, küresel şehirler arasındaki karşılaştırmalı analizler ve dijital etkileşimlerin rolü bağlamındaki önerileriyle gelecekteki araştırmaları yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores place attachment among international university students in Istanbul, focusing on how architectural design, environmental features, and social interactions shape their sense of belonging in the city. The study hypothesizes that place attachment is more strongly influenced by the city's physical characteristics, such as architecture and urban environment, than social factors. With the growing presence of international students in global cities, this research seeks to expand the current literature by offering insights into how non-native inhabitants form emotional and cognitive bonds with their host city. A mixed-methods approach combines quantitative data from a structured questionnaire survey with qualitative observations in urban areas frequented by these students. The survey collects data on demographics, length of residency, academic background, living conditions, and key elements of Istanbul that influence place attachment. Meanwhile, the observational studies capture students' interactions with both the physical and social environments. Findings reveal that place attachment is largely shaped by Istanbul's distinctive architectural landmarks, public spaces, and natural environment, supporting the hypothesis. By concentrating on international university students, this research not only enriches our comprehension of place attachment but also provides practical recommendations for the development of urban environments that are welcoming and inclusive for the globalized and multicultural community of Istanbul. The thesis contributes to academic discourse by providing a comprehensive understanding of place attachment in a multicultural urban context and suggests future research directions, including longitudinal studies, comparative analyses between global cities, and investigations into the role of growing online learning and social media involvement.