6 Şubat 2023 Pazarcık ve Elbistan depremlerini yaşayan psikolojik danışman ve öğretmenlerde stresle başa çıkma stratejileri ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
The relationship between coping strategies and humor styles in psychological counselors and teachers who exposed the 6 February 2023 Pazarcık and Elbistan earthquakes according to various variables
  1. Tez No: 906027
  2. Yazar: MERVE GÖKKOYUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
BBu araştırma, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de meydana gelen Pazarcık ve Elbistan depremlerini yaşayan psikolojik danışmanlar ve öğretmenlerin, deprem sonrası stresle başa çıkma yöntemlerini ve bu yöntemlerin mizah tarzlarıyla olan ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. İlişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen çalışmada, veriler, 327 gönüllü katılımcıdan (215 kadın, 111 erkek, 1 cinsiyet belirtmemiş) uygun örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler, kişisel bilgi formu, stresle başa çıkma tarzları ölçeği (SBTÖ) ve mizah tarzları ölçeği (MTÖ) aracılığıyla alınmıştır. Demografik değişkenler (cinsiyet gibi) için bağımsız örneklem t testi, iki ya da daha fazla kategorisi olan değişkenler için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ya da Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyetin, stresle başa çıkma biçimlerinden“kendine güvenli yaklaşım,”“iyimser yaklaşım,”“sosyal destek arama”ile olumsuz mizah stillerinden“saldırgan mizah”ve“kendini yıkıcı mizah”alt boyutlarıyla anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Yaş değişkeni incelendiğinde ise, yaş arttıkça katılımcıların“çaresiz/kendini suçlayıcı yaklaşım”puanlarının azaldığı ve“kendini geliştirici mizah”ile“katılımcı mizah”alt boyutlarından daha yüksek puanlar aldıkları gözlemlenmiştir. Stresle başa çıkma yöntemleri ve mizah stillerinin branş ve deprem deneyimi gibi faktörlere göre değişmediği belirlenmiştir. Ayrıca, algılanan sosyo-ekonomik durum ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki farklar incelendiğinde, orta düzeyde sosyo-ekonomik durumu olan katılımcıların sosyal destek arama alt boyutunda yüksek düzeyde sosyo-ekonomik durumu olanlara göre daha yüksek puanlar aldığı tespit edilmiştir. Katılımcıların en fazla tercih ettikleri başa çıkma stratejisinin“kendine güvenli yaklaşım,”en az tercih ettikleri stratejinin ise“boyun eğici yaklaşım”olduğu, mizah tarzları arasında ise en fazla tercih edilenin“katılımcı (sosyal) mizah,”en az tercih edilenin ise“saldırgan mizah”olduğu bulunmuştur. Ayrıca, stresle başa çıkma yöntemleri ve mizah stillerinin tüm alt boyutları arasında yapılan çoklu regresyon analizi, olumlu mizah tarzları ile etkili başa çıkma yöntemleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Buna karşın, olumsuz mizah tarzları ile etkisiz başa çıkma yöntemleri arasında zayıf düzeyde pozitif bir ilişki gözlemlenmiştir. Son olarak, mizah tarzlarının katılımcıların stresle başa çıkma tarzlarını yordadığı analiz edilmiş ve etkili başa çıkma yöntemleri üzerinde en fazla etki eden mizah tarzının“kendini geliştirici mizah”olduğu bulunmuştur. Aksine,“saldırgan mizah”tarzı stresle etkili başa çıkma üzerinde negatif bir etki yaratmıştır. Katılımcıların etkisiz başa çıkma düzeyleri üzerinde ise en büyük etkiye sahip olan mizah tarzı“yıkıcı mizah”iken,“kendini geliştirici mizah”tarzı, etkisiz başa çıkma yöntemlerine karşı negatif bir etki göstermektedir. Elde edilen bulgular, mevcut literatür ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the coping styles employed by psychological counselors and teachers who experienced the Pazarcık and Elbistan earthquakes in Turkey on February 6, 2023, and the relationship between these coping styles and the humor styles of the individuals. Using a correlational model, data were collected from 327 volunteers (215 women, 111 men, and 1 person who did not specify gender) using a convenience sampling method. Participants' data were obtained through a personal information form, the Coping Styles Scale (CSS), and the Humor Styles Questionnaire (HSQ). For demographic variables with two categories (e.g., gender), an independent samples t-test was used, while a one-way analysis of variance (ANOVA) or Kruskall-Wallis Test was performed for variables with more than two categories. The study results indicated that gender, among the demographic variables, was associated with coping styles such as self-confident approach, optimistic approach, and seeking social support, as well as negative humor styles like aggressive humor and self-defeating humor. When the age variable was examined, it was observed that as age increased, participants' scores on“helpless/self-blaming approach”decreased, while higher scores were obtained on the subdimensions of“self enhancing humor”and“affiliative humor”. It was found that coping styles and humor styles did not differ according to variables such as branch, or earthquake exposure level. Moreover, when examining the differences between perceived socio-economic status and participants' coping styles scores, findings suggested that participants with a perceived middle socio-economic status scored higher on the social support-seeking subscale than those with a perceived higher socio-economic status. In terms of coping strategies, the most preferred was the self-confident approach, while the least preferred was the submissive approach. Regarding humor styles, affiliative (social) humor was the most preferred, while aggressive humor was the least preferred. Multiple regression analyses conducted among all sub-dimensions of coping styles and humor styles revealed a moderate positive relationship between participants' use of positive humor styles and effective coping strategies. Conversely, a weak positive relationship was found between participants' use of negative humor styles and ineffective coping strategies. Finally, the study analyzed the predictive power of humor styles on participants' coping styles, finding that self-enhancing humor was the most influential variable on effective coping levels. In contrast, aggressive humor had a negative effect on effective coping. While destructive humor was the most influential variable on ineffective coping levels, self-enhancing humor negatively affected ineffective coping. All findings were discussed in light of the existing literature, and recommendations were provided.