Passivation en Français langue ètrangère
Fransızca'nın yabancı dil olarak öğretiminde edilgenlik
  1. Tez No: 906041
  2. Yazar: GÜLÜMSER CEREN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Avrupa Ortak Dil Çerçevesi'nin 2001'de yayınlanmasıyla tanıtılan Eylem Odaklı Yaklaşım, yabancı dil öğretiminin ve öğreniminin görevler aracılığıyla yerine getirilmesine vurgu yapar. Başka bir deyişle, bu yaklaşım, öğrenenlerin dili gerçek ve anlamlı bağlamlarda kullanmalarını sağlayan pratik ve işlevsel faaliyetlere odaklanır. Eylem odaklı yaklaşım ilkeleri çerçevesinde incelenen, edilgen fiillerin kullanımıyla yeniden oluşturma olarak kabul edilen edilgenleştirme (passivation), « Saison 2 Méthode de français (A2-B1) » ders kitabının 8. ünitesi incelenerek gerçekleşir. Bu çalışmanın amacı, Fransızca'da edilgenliği gözlemlemek, incelemek ve « Saison 2 Fransızca (A2-B1) » Ders Kitabı'nın 8. Ünitesindeki edilgenlik yapılarını, aynı ünitede edilgenliğin farklı işlevlerini, yerini ve görevlerini detaylı bir şekilde araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The action-oriented approach, introduced with the publication of the Common European Framework of Reference for Languages in 2001, emphasizes the teaching and learning of foreign languages through the accomplishment of tasks. In other words, this approach focuses on practical and functional activities that allow learners to use the language in real and meaningful contexts. Within the principles of the action-oriented approach, the use of passive verbs, considered as a form of reworking through passivation, is studied in the 8th unit of the textbook « Saison 2 Méthode de français (A2-B1) ». The objective of this study is to observe and examine the use of the passive voice in French. The aim of this memorisation is to analyze in detail the passive structures in the 8th unit of the textbook « Saison 2 Méthode de Français (A2-B1) », as well as the different functions, positions, and roles of passivation in this unit.