Malatya orduzu bölgesi likenlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
The Taxonomical and ecological features of the lichens from the orduzu region in Malatya
  1. Tez No: 90609
  2. Yazar: MEHMET CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MALATYA ORDUZU BÖLGESİ LİKENLERİNİN TAKSONOMİK ve EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ MEHMET CANDAN Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Ayşen TÜRK 1999, 69 Sayfa Malatya Orduzu Bölgesi likenlerinin taksonomik ve ekolojik özelliklerini konu alan bu çalışma Malatya ili likenlerini konu alan ilk çalışma olup, Türkiye liken florasına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. 25 değişik lokaliteden toplanan likenlerden 53 liken türünün taksonomik özellikleri incelenmiş, ayrıca türlerin Türkiye ve Dünya' dairi yayılış alanları verilmiştir. Türlerin tamamı çalışma alanı için yeni kayıt, Psora globifera (Ach.) Massal., Staurothele rugulosa (Massal) Arnold, Toruma toramana (Massal.) Zahlbr. ve Xanthoriafulva (Hoffm.) Poelt et Petutsching ise, Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE TAXONOMICAL AND ECOLOGICAL FEATURES OF THE LICHENS FROM THE ORDUZU REGION IN MALATYA MEHMET CANDAN Anadolu University Gratuate School of Natural and Applied Science Biology Program Supervisor: Assoc. Prof. Ayşen TÜRK 1999, Page 69 This study which is about the taxonomical and ecological features of the lichens from the Orduzu Region in Malatya and is the first one carried out about the lichens of Malatya District aims to make contribution to the lichen flora of Turkey. The taxonomical features of the 53 lichen species collected from 25 localites are presented as well as their distributions in Turkey and in the World are given here.AH of the species are the new records for the study area and the species Psora globifera (Ach.) Massal., Staurothele rugolusa (Massal.) Arnold, Toninia toramana (Massal.) Zahlbr.and Xanthoriafulva (Hoffm.) Poelt et Petutsching are the new records for Turkey.