Arazi güneş enerjisi santralleri projelerinin optimizasyonu ve ekonomikliğinin araştırılması
Optimization and economics of landsolar power plant projects
- Tez No: 906107
- Danışmanlar: PROF. ALİ KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yenilenebilir enerji dönüşümünde öncü bir rol oynayan güneş enerjisi, önemli çevresel ve finansal avantajlar sunmaktadır. Güneş enerjisi santrallerinin etkili ve maliyet etkin bir şekilde tasarımı ve inşası, bu avantajlardan en iyi şekilde yararlanmak için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, güneş enerjisi santrallerinin yapısal tasarımı, özellikle hafif çelik ve alüminyum yapıların kullanımı ve finansal analizleri üzerine odaklanmaktadır. Bursa ili Karacabey ilçesindeki güneş enerjisi potansiyeli örnek alınarak, AISI ve Eurocode standartlarına uygun yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Bu değerlendirmeler, malzeme avantajları, tasarım parametreleri, yük kombinasyonları ve maliyet analizlerini içermektedir. Elde edilen bulgular, güneş enerjisi santrallerinin yapısal ve finansal yönlerinin optimize edilmesine yönelik sürdürülebilirlik ve verimlilik artırıcı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Solar energy plays a leading role in the renewable energy transition, offering significant environmental and financial benefits. Effective and cost-efficient design and construction of solar power plants are crucial for maximizing these advantages. This study focuses on the structural design of solar power plants, particularly the use of lightweight steel and aluminum structures, and the financial analysis of their implementation. Using the solar energy potential of the Karacabey district in Bursa as a case study, structural analyses were performed according to AISI and Eurocode standards. These evaluations included material advantages, design parameters, load combinations, and cost analysis. The findings provide recommendations for optimizing the structural and financial aspects of solar power plants to enhance sustainability and efficiency