Dövme malafasının namlu ömrüne ve atış performansına etkilerinin araştırılması
Research of the effects of hammer forged mandrel on barrel life and shooting performance
- Tez No: 906116
- Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, yerli imkânlarla geliştirilen soğuk namlu dövme malafaları ile ithal soğuk dövme namlu malafalarının namlu ömrü ve performansı üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Soğuk dövme malafalarının üzerinde yapısal incelemeler, yüzey incelemeleri, mekanik incelemeler ve tribolojik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Yerli malafalarla üretilen 45 kalibre namlular ile ithal malafalarla üretilen 45 kalibre namlular üzerinde karşılaştırmalı performans çalışmaları yapılmıştır. Ölçümsel kontrol, yüzey pürüzlülüğü, profilometrik inceleme, merminin ilk çıkış hızı, dağılım testi, geri tepme ve şahlanma testleri yapılarak namlu ömrü ve atış performansına etkileri hakkında inceleme yapılmıştır. Çalışma sonucunda, yerli malafalarla üretilen namluların ithal malafalarla üretilen namlulara göre daha düşük yüzey pürüzlülüğü sahip olmasına rağmen yiv-set geçiş ölçülerinin daha belirsiz olduğu; yerli malafa sertliğinin daha fazla olmasına ve düşük tokluğa sahip olmasına rağmen ithal muadiline göre benzer aşınma izlerinin mandreller üzerinde oluştuğu görülmüştür. Yapılan atışlı testler sonucu benzer namlu ömrü ve atış performansı gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışma, yerli soğuk namlu dövme malafalarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için namlu ömrü ve atış performansı hakkında bir yorum getirerek yerli üretim kabiliyetlerinin artırılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of domestically developed cold orging barrel mandrels and imported cold forging barrel mandrels on barrel life and performance were comparatively investigated. Surface examinations, mechanical examinations, and tribological examinations were performed on the cold forging mandrels. Comparative performance studies were conducted on 45 caliber barrels produced with domestic mandrels and 45 caliber barrels produced with imported mandrels. Dimensional control, surface roughness, profilometric examination, initial bullet velocity, dispersion test, recoil and muzzle rise tests were performed to investigate the effects on barrel life and firing performance. The study found that barrels produced with domestic materials had lower surface roughness compared to barrels produced with imported materials, but the groove-land transition dimensions were more uncertain. Although the domestic material had higher hardness and lower toughness, similar wear marks were observed on the mandrels compared to the imported counterpart. Shooting tests revealed similar barrel life and shooting performance. This study aims to contribute to the improvement of domestic cold forging barrel mandrels by providing an assessment of barrel life and firing performance, thus enhancing domestic production capabilities.