Sıcak dövme kalıpları tasarımı
Design of hot forging dies
  1. Tez No: 11633
  2. Yazar: ABDİL KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sıcak dövmecilik işlemi, özellikle otomotiv sana yinde olmak üzere, yüksek darbe ve gerilişe mukavemeti ge rektiren parçaların üretiminde en çok kut lan ılan imalat yöntemlerinden biridir. Sıcak dövmede,. diğer dövme teçhi zatına göre dövme kalıplarının tasarımı daha büyük önem arzetmektedir. Tezde, sıcak dövme ve sıcak dövme kalıp çeşitleri ele alınmış, kapalı kalıpların tasarımı yapıl ması hedef lenmiştir. Amaç, imalat hızını artırmak. imalat kayıplarını azaltmak ve dövülen parça toleranslarını da raltarak,, böylece parça maliyetini en aza indirmektir. Bu amaç doğrultusunda, önce, serbest dövme ve kapalı kalıpta dövme olayı incelenmiş, sıcak dövmede fire hesabı, uygun çapak boşluğu seçişti, kalıp konstrüksiyon esasları ve döv me parçasına uygulanan boyut toleransları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hot forging process is one of the most used manufac turing methods used to manufacture mechanical parts which must contain high impact, stress and strength properties in especially automotive and the other industries. Design of hot forging dies has more importance than that of the other. forging instruments. Hot forging process and various types of forging dies are discussed and design of the clo sed forging dies is intended through the text. In the thesis, it is airoed to minimise the production cost of the parts by increasing the production speed, reducing the production loses and diemensiona 1 tolerances by seans of well designed dies. In dirction of this purpose, first, free die and closed die forging are inspected and. calcula tions of production loses, selection of appropriate chip spaces, principles of hot forging die design and. dimen sional tolerances to be applied to forged parts are ail studied through the text. i i