Abrasive flow machining of asymmetric spur gear forging die
Asimetrik düz dişli dövme kalıbının aşındırıcı akışkan yöntemiyle işlenmesi
  1. Tez No: 645168
  2. Yazar: ADEM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Aşındırıcı Akışkanla İşleme (AFM), aşındırıcı ortamın yüzey boyunca hareketiyle gerçekleştirilen nispeten yeni ve alışılmadık bir yüzey bitirme işlemidir. Geleneksel yüzey bitirme işlemleri, dairesel, dikdörtgen veya düz şekiller gibi normal geometrilerle sınırlıdır. Ortamın akışkanlığı sayesinde AFM, özellikle dövme ve ekstrüzyon kalıpları gibi iç şekiller için basit geometrilerle sınırlı değildir. Bu çalışmada, asimetrik düz dişli hassas dövme kalıbının bitirilmesi için AFM gerçekleştirilmiştir. AFM döngülerinin sayısına göre malzeme kaldırma miktarını elde etmek için bir matematik model türetilmiştir. Aşındırıcı macunun akış özelliklerini ve kalıp yüzeyine uygulanan gerilmeleri tahmin etmek için CFD analizi kullanılmıştır. Diş profili boyunca talaş kaldırma derinliği (yani boyut değişikliği) iki AFM modeli; dairesel- ve dişli-şekilli malafa, kullanılarak incelenmiştir. WEDM işleminden sonra oluşan beyaz tabaka AFM tarafından başarıyla kaldırılmıştır. Ortaya çıkan yüzey pürüzlülüğü değerleri, parlatma ve süper bitirme aralıkları arasındadır. Deneysel sonuçlar sunulan matematiksel model ile uyum içindedir. Matematiksel model, hem dairesel hem de dişli şekilli malafa modelleri için uygundur. Dairesel şekilli malafa basit ve ekonomik olmasına rağmen, dişli şekilli malafanın kullanımı, daha homojen bir yüzey bitirme ve daha yüksek miktarda malzeme kaldırma ile sonuçlanmaktadır. Talaş kaldırma derinliği miktarının diş profili boyunca eşit olmaması nedeniyle, WEDM kesme için takım yolu oluşturma sırasında bir miktar işleme payı dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Abrasive Flow Machining (AFM) is a relatively novel and non-usual surface finishing process that is performed by the movement of abrasive media through the surface. Conventional surface finishing operations are limited to regular geometries as circular, rectangular or flat shapes. With the help of the flowability of media, AFM is not limited by simple geometries especially for internal shapes like forging and extrusion dies. In this study, AFM was carried out for finishing the asymmetric spur gear precision forging die. A mathematical model was derived to obtain material removal with respect to the number of AFM cycles. CFD analysis has been used to predict the flow characteristics of the flowing media and the stresses exerted on the die surface. The material removal depth (i.e. dimensional change) along the gear tooth profile was investigated by using two AFM models; circular- and gear-shaped mandrel models. The white layer formed after the WEDM process was successfully removed by AFM. The resulting surface roughness values are in between polishing and super-finishing ranges. The experimental results are in agreement with the presented mathematical model. The mathematical model is suitable for both circular- and gear-shaped mandrel models. Although circular-shaped mandrel is simple and economical, the use of gear-shaped mandrel results in a more uniform surface finish and a higher amount of material removal. Due to the amount of material removal depth is non-uniform through the tooth profile, some amount of machining allowance must be considered during tool path generation for WEDM cutting.