Bosna-Hersek ve Kosova'da yaşanan Sırp gerilimine karşı NATO müdahalelerinin uluslararası hukuka uygunluğu
Compliance with international law of NATO interventions against the Serb tension in Bosnia-Herzegovina and Kosovo
- Tez No: 762483
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Etnik açıdan birbirinden farklı ulusların bir arada yaşadığı Balkan coğrafyasında Tito'nun ölümü ile parçalanma sürecine giren Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nde, kopmaların başlamasıyla iç savaş bölgeye hâkim olmuştur. Hırvatistan ve Slovenya'nın ardından bağımsızlıklarını ilan eden Bosna Hersek ve Kosova'nın bağımsızlık süreci, Sırpların bu talep karşısında izlediği saldırgan ve şiddet yanlısı politikalar nihayetinde NATO'nun Yugoslavya'ya müdahale etmesi gibi sonuçlar doğurmuştur. Bosna Hersek ve Kosova'da askeri kayıpların yanına sivil kayıplar da yaşanmış; Müslüman Arnavutlar ile Müslüman Boşnaklar üzerinde uygulanan katliam, soykırım ve göçe zorlanma gibi insan haklarının ihlal edildiği durumlar soğuk savaş sonrasında tehdit unsurunun ortadan kalkmasıyla kendine yeni bir alan arayışına giren NATO'nun olaya müdahil olmasında etkili olmuştur. Bu bağlamda gerçekleştirdiği müdahale sadece insani açıdan değil, siyasi ve uluslararası hukuk açısından da tartışmalara yol açmıştır. Bu çalışmada, Yugoslavya devletinde yaşanan ayrışmaların bir getirisi olarak insani müdahale kavramı incelenerek Kosova ve Bosna Hersek'in bağımsızlık süreçleri üzerinden NATO'nun gerçekleştirdiği müdahalenin uluslararası hukuki boyutu ele alınmıştır. Yapılan müdahalenin askeri ve insani boyutlarına değinilerek operasyonun meşruiyet süreci insan hakları ve uluslararası hukuk çerçevesinde saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Balkan geography, where ethnically different nations lived together, in the Socialist Federal Republic of Yugoslavia, which entered the process of disintegration with the death of Tito, civil war dominated the region with the beginning of the ruptures. The independence process of Bosnia and Herzegovina and Kosovo, which declared their independence after Croatia and Slovenia, and the aggressive and proviolent policies followed by the Serbs in the face of this demand, eventually resulted in NATO's intervention in Yugoslavia. In Bosnia and Herzegovina and Kosovo, there were civilian losses as well as military losses; The violations of human rights, such as the massacre, genocide and forced migration on Muslim Albanians and Muslim Bosniaks, were effective in the involvement of NATO, which sought a new area for itself after the disappearance of the threat element after the cold war. In this context, his intervention led to debates not only in humanitarian terms, but also in terms of political and international law. In this study, the concept of humanitarian intervention as a result of the disintegration in the state of Yugoslavia is examined and the international legal dimension of the intervention carried out by NATO over the independence processes of Kosovo and Bosnia and Herzegovina is discussed. By touching on the military and humanitarian dimensions of the intervention, the legitimacy process of the operation was tried to be determined within the framework of human rights and international law.