Aile hukukunda arabuluculuk
  1. Tez No: 906171
  2. Yazar: HEBUN BULUNMAZ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Aile Hukukunda Arabuluculuk isimli lisans tezi çalışması giriş üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Bu çalışmamızda hukuk uyuşmazlıklarının çözüme kavuşturulması için farklı nedenlerle tercih edilen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini, 6325 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile uyuşmazlıkları yargı yolu haricinde arabuluculuk uygulaması sürecini ve aile hukukunda arabuluculuk ile aile hukukundan doğan uyuşmazlıklardan arabuluculuğa elverişli olanlar ve olmayan uyuşmazlıklar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu doğrultuda; birinci bölümde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden olan arabuluculuğun tarihsel gelişimi, amacı, modelleri, sürece hakim olan ilkeleri ve pozitif hukuktaki etkileri incelenerek arabuluculuk uygulamasının özü anlaşılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde aile hukukunda arabuluculuğun tarihsel gelişimi, yasal düzenlemeleri, amacı, gereksinim duyulmasının nedenleri ile aile hukuku uyuşmazlıklarının arabuluculuk bakımından değerlendirilmesi konuları ele alınarak arabuluculuğun aile hukukundaki etkisi ve aile hukukundan doğan uyuşmazlıkların arabuluculuğa elverişli olup olmaması detaylı bir şekilde izah edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise aile arabuluculuğu ile aile mahkemelerindeki ilişki ve aile hukukunda arabuluculuk süreci hususları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The undergraduate thesis titled Mediation in Family Law consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In this study, alternative dispute resolution methods preferred for different reasons to resolve legal disputes, the process of applying mediation in disputes other than judicial proceedings with the entry into force of Law No. 6325, mediation in family law and disputes arising from family law that are suitable for mediation and those that are not are examined in detail. In this direction; In the first part, the essence of mediation practice was tried to be understood by examining the historical development of mediation, which is one of the alternative dispute resolution methods, its purpose, models, principles governing the process and its effects in positive law. In the second part, the historical development of mediation in family law, its legal regulations, its purpose, the reasons for its need, and the evaluation of family law disputes in terms of mediation are discussed, and the impact of mediation on family law and whether disputes arising from family law are suitable for mediation are tried to be explained in detail. In the third part, family mediation, relationships in family courts and the mediation process in family law are discussed.