Türk hukukunda aile arabuluculuğu
Mediation in family law
- Tez No: 668290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Uyuşmazlık, insanoğlu var olduğu sürece kaçınılmaz bir durumdur ve bizler toplumsal yaşam içerisinde farklı alanlarda yaşadığımız anlaşamama halinde hukuki çözüm yollarına başvururuz. Yargı organlarının bu görevi üstlenmesinin yanı sıra uyuşmazlıkların çözümü için seçimlik nitelikteki alternatif çözüm yolları da mevcuttur. Her hukuk sistemi içerisinde var olan bu alternatif yöntemler, Türk Hukuk Sistemi içerisinde de mevcut olup, kullanılmasındaki amaç, daha az masraflı, daha kısa ve daha kolay bir yöntem olmasıdır. Müzakere, kısa duruşma, uzlaşma, arabuluculuk vb. sayılabilecek bu yöntemlerle ilgili hukuk sistemimiz içerisinde de olumlu mevzuat değişiklikleri yapılmıştır. Bu değişiklikler doğrultusunda en fazla uygulama alanı bulan yöntem ise arabuluculuktur. Öncelikle iş hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarda, sonrasında ise ticari uyuşmazlıklarda zorunlu hale getirilen bu sistem son olarak tüketici uyuşmazlıklarında da dava şartı olarak kabul edilmiştir. Şimdi de aile hukuku açısından gündeme gelmiştir. Tarafların aralarında yaşamış oldukları uyuşmazlığa ilişkin tarafsız üçüncü bir kişinin müdahalesi doğrultusunda etkin bir çözüme ulaşmayı amaçlayan arabuluculuk sistemi, aile hukuku alanında uygulanması noktasında bir hayli tartışmalara gebe kalmıştır. Tartışmaların sonucunda ne karara varılırsa varılsın, adalet ve Türk halkı için hayırlısı olması esastır. Bu hususta herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmeli, gereken özeni göstermelidir. Bu çalışma içerisinde ilk olarak arabuluculuğa dair genel bilgiler verilecek, arabuluculuğun tanımı, kökeni ve tarihsel gelişimi, özellikleri, arabuluculuk süreci ve bu sürece hakim olan ilkeler üzerinde durulacaktır. Sonrasında ise asıl konu başlığımız olan Türk Hukuku'nda aile arabuluculuğu işlenecek, aile uyuşmazlıklarından doğan davaların arabuluculuğa elverişliliği ele alınacaktır. Anahtar Kelimeler Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları, Arabuluculuk, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, Aile Arabuluculuğu, Aile Hukukunda Doğan Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk
Özet (Çeviri)
Disputes are inevitable as long as human beings exist and in case of disputes we experience in different areas of social life, we pursue legal remedies. In addition to the judicial bodies assuming this task, there are also alternative solutions for dispute resolution. These alternative methods which exist in every law system is also available in the Turkish Legal System. The purpose of using these alternative methods is that they are less costly, shorter and easier. Positive legislative changes have also been made in our law system thanks to these methods susch as negotiation, short court hearing, conciliation, mediation, etc. The method that is employed mostly among these methods is mediation. This system which was made compulsory for disputes regarding labor law first and then for commercial disputes was finally accepted as a cause of action in consumer disputes. It has now come to the fore in terms of family law. The mediation system aims to reach an effective solution regarding the dispute between the parties with the intervention of an impertial third person and its application in law of domestic relations has run into fierce controversy. Whatever decision is reached as a result of the discussions, it is essentials that it is beneficial for justice and The Turkish people. İn this regard, everyone should fulfill their duty properly and exercise due diligence. In this study first of all general information on mediation will be given, the defination, origin and historical development of mediation, it is features, the mediation process and the principles governing this process will be eleborated. Afterwards family mediation in Turkish Law will be discussed, which is our main subject and then the eligibiliti of cases arising from family disputes will be discussed. Keywords Alternative Dispute Resolution, Mediation, Law of Mediation in Legal Disputes, Family Mediation, Mediation Law in Disputes Arising From Family Law