Spor bilimlerinde öğrenim gören spor bilimleri adaylarının spor yapma alışkanlıkları ve öz liderlik(kendi kendine liderlik) düzeylerinin belirlenmesi
Determination of sports habits and self centered leadership (Self leadership) levels of sports science candidates studying in sports science
  1. Tez No: 906170
  2. Yazar: REVŞAN TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YURDADÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor bilimlerinde okuyan öğrencilerin spor yapma alışkanlıkları ile öz liderlik düzeylerinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı türde gerçekleştirilen araştırmanın evreni 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ağrı, Kars ve Iğdır'daki üniversitelerin lisans düzeyindeki spor bilimlerinde öğrenim gören öğrenciler ve örneklemini ise 955 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma grubundaki öğrencilerin, %52.7'si erkek, %44.7'si 18-21 yaş arasında, %35.7'si spor yöneticiliği bölümünde ve %29.8'i 4. sınıfta okuyan, %65'i aktif spor yaşantısı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile Fidan (2018) tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenirliği yapılan Yenilenmiş Özliderlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS (23) istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve tanımlayıcı istatistik analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this studying is determine the sports habits and self-leadership levels of students studying in sports sciences. The universe of this descriptive study consists of students studying in sports sciences at the level of bachelor degree in Agrı, Kars and Igdır Universities in 2021-2022 academic year, and the sample is 955 students. It was determined that 52.7% of the students in the research group were male, 44.7% were between the ages of 18-21, 35.7% were studying in the sports management department, 29.8% were studying in the 4th grade, and 65% had an active sports life. In this study, Personal information form and Renewed Self-Leadership Scale, which was validated and reliable in Turkish by Fidan (2018), were used as data collection tools.Research datas were analyzed with SPSS (23) statistical package program. It was determined that the data were normally distributed. In data analysis, Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and descriptive statistical analysis were applied.