Nonlinear parameter estimation of a universal motor by q-adaptive neural networks
Doğrusal olmayan evrensel motor parametrelerinin q-uyarlamalı sinir ağı yöntemi ile tanılanması
  1. Tez No: 90619
  2. Yazar: ZEYNEP MÜGE AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN S. TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
DOĞRUSAL OLMAYAN EVRENSEL MOTOR PARAMETRELERİNİN 8-UYARLAMALI SİNİR AĞI YÖNTEMİ İLE TANILANMASI ÖZET Yapay sinir ağlarının paralel olarak dağılmış işleme kapasitesi ve dar bir aralıktaki herhangi devamlı doğrusal olmayan fonksiyonu öğrenme yeteneği onları bir çok araştırmacıya çekici kılan özellikleri arasındadır. Günümüzde, yapay sinir ağlarının dinamik sistem modelleme ve tanılamada kullanılmasına olan ilgi artmaktadır. Doğrusal sistem tanılamasında bir çok değişik tanılama algoritmaları bulunmasına karşın, doğrusal olmayan sistemlerde parametre tanılaması için yaygın kullanılan algoritmalar az bulunmaktadır. Bu tezde 0-uyarlamalı sinir ağı (TUŞA) parametre tanılama metodu doğrusal olmayan özellikler gösteren bir universal doğru akım motoru (EDAM) üzerinde tatbik edilmiştir. Tezin benzetim aşamasında, uygun görülen ileri-beslemeli sinir ağı mimarUerinin eğitiminden sonra tanılanacak her bir motor parametresi için aynı anda uyarlamah tanılama gerçekleştirilmiştir. Aynı yöntem, deneysel veriler kullanılarak da gerçekleştirilmiş ve elde edilen tanılanmış parametreler model değerleri ile karşılaştınlmıştır. Tanılanmış parametre değerleri kullanılarak oluşturulan yeni modelin hız çıktısıyla deneysel motorun hız çıktısı kıyaslanarak TUŞA yönteminin EDAM' m parametrelerini tanılamada başardı olduğu sonucuna varılmıştır. TUŞA metodunun diğer elektrik motorların parametre tanılamasına da uyarlanabileceği kanısı oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
IV NONLINEAR PARAMETER ESTIMATION OF A UNIVERSAL MOTOR BY 9-ADAPTIVE NEURAL NETWORKS ABSTRACT The parallel distributed processing capacity, and the ability of learning any continuous nonlinear function on a compact interval with one or more hidden layers are some of the traits that have made artificial neural networks so attractive to many researchers. Recently, interest has been increasing towards the usage of neural networks for modeling and identification of dynamic systems. Although there are various identification algorithms for linear systems, there is lack of widespread methodology in parameter estimation for nonlinear systems. In this thesis, 9-adaptive neural network (TANN) parameter estimation method has been implemented on a universal direct current motor (UDCM), exhibiting a slightly nonlinear nature. In the simulation part, an adaptive estimation scheme is carried out simultaneously for each parameter to be estimated, after the off-line training of the selected feed-forward neural network architectures. The same methodology has been applied using experimental data, and the obtained estimates are compared to that of the motor model. The estimates are also verified by comparing the speed outputs of the actual motor and the motor model utilizing the estimates. Results indicate that TANNs have performed remarkably well in estimating the parameters of UDCM, and they might be applicable to commercially available electrical motors.