Structured neural networks for modeling and identification of nonlinear mechanical systems
Doğrusal olmayan mekanik sistemlerin modellemesinde ve tanısında kullanılan yapılandırılmış yapay sinir
  1. Tez No: 313632
  2. Yazar: ERGİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU, YRD. DOÇ. DR. MELİK DÖLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Mühendislik alanındaki sistemlerin çoğunun doğrusal-olmayan davranış göstermesi bu sistemler için güvenilir matematiksel modellerin oluşturulmasını zorlaştırmaktadır. Yapay sinir ağları kestirme, filtreleme, tanılama ve denetleme alanlarında sıklıkla kullanıldıklarından evrensel modelleme ve fonksiyon yaklaşıklama araçları olarak kabul görülmektedir. Bazı tip fonksiyonların genel tipteki sinir ağlarına uyarlanması NP karmaşıklık sınıfına girdiğinden, iyi eğitilmiş yekpare bir sinir ağı elde etmek oldukça zordur. Aslında, sinir ağının eğitilebilmesi için gereken süre, ağın sahip olduğu serbest değişken uzay boyutunun artmasıyla üstel bir biçimde artmaktadır.Doğrusal olmayan dinamik sistemlerin alternatif bir biçimde modellenebilmesi için bu tez kapsamında yapılandırılmış yapay sinir ağ topolojileri için bir yöntem dizisi önerilmekte ve bu yöntemlerin ağ yapıları ile birlikte uygulaması gerçekleştirilmektedir. Yöntemler dizisinin ana fikri sistemi temel yapılarına bölmektir. İrdelenen sistemin temel yapılarına ayrılmasında kullanılacak olan `parçala ve çöz' yöntemi ise, aslında sistem hakkında sahip olunan ön bilgiye önemli ölçüde bağlı olmaktadır. Böylelikle, ayrıştırılan bu yapılar nispeten küçük yapay sinir ağları ile kolaylıkla modellenebilmektedirler. Daha sonra, bu küçük yapay ağlar birbirleriyle tekrar birleştirilerek ve uygun hale getirilerek dinamik sistemi tam olarak modelleyebilecek bir yapılandırılmış yapay sinir ağı oluşturulur. Daha sonra, yöntemin etkinliği dört adet mekanik sistem üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most engineering systems are highly nonlinear in nature and thus one could not develop efficient mathematical models for these systems. Artificial neural networks, which are used in estimation, filtering, identification and control in technical literature, are considered as universal modeling and functional approximation tools. Unfortunately, developing a well trained monolithic type neural network (with many free parameters/weights) is known to be a daunting task since the process of loading a specific pattern (functional relationship) onto a generic neural network is proven to be a NP-complete problem. It implies that if training is conducted on a deterministic computer, the time required for training process grows exponentially with increasing size of the free parameter space (and the training data in correlation). As an alternative modeling technique for nonlinear dynamic systems; this thesis proposed a general methodology for structured neural network topologies and their corresponding applications are realized. The main idea behind this (rather classic) divide-and-conquer approach is to employ a priori information on the process to divide the problem into its fundamental components. Hence, a number of smaller neural networks could be designed to tackle with these elementary mapping problems. Then, all these networks are combined to yield a tailored structured neural network for the purpose of modeling the dynamic system under study accurately. Finally, implementations of the devised networks are taken into consideration and the efficiency of the proposed methodology is tested on four different types of mechanical systems.