Oyun ve edebiyat temelli duygu düzenleme becerisi eğitim programı'nın çocukların duygu düzenleme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of play and literature based emotion regulation education program on children's emotion regulation skills
- Tez No: 906214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BENCİK KANGAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı Oyun ve Edebiyat Temelli Duygu Düzenleme Becerisi Eğitim Programı (PALBERS-TP)'nın 5-6 yaş çocukların duygu düzenleme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma ön test, son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desene göre yürütülmüştür. Araştırmaya okul öncesi eğitime devam etmekte olan 20'si deney, 20'si kontrol grubu olmak üzere 40 çocuk ve öğretmenleri dahil edilmiştir. Programda yer alan 30 oturum haftada üç gün uygulanarak 10 haftada tamamlanmıştır. Programın etkisini saptamak için araştırmacı tarafından geliştirilen Genel Bilgi Formu, Shultz ve Izard (1) tarafından geliştirilip Durmuşoğlu Saltalı, Deniz, Çeliköz ve Arı (2) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Altı Yaş Çocukları İçin Duygusal Becerilerin Değerlendirilmesi Testi (Assessment of Children's Emotion Skills- ACES) ve Shields ve Cicchetti (3) tarafından geliştirilip Batum ve Yağmurlu (4) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Duygu Düzenleme Ölçeği (The Emotion Checklist- ERC) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Oyun ve Edebiyat Temelli Duygu Düzenleme Becerisi Eğitim Programı (PALBERS-TP)'nın çocukların duyguları tanıma, anlama, ifade etme ve duygu düzenleme becerilerini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of a game and literature-based emotion regulation skill training program on the emotion regulation skills of 5-6 year old children. The research was conducted according to the experimental design with pre-test, post-test and retention test control group. The study included 40 children and their teachers, 20 of whom were in the experimental group and 20 of whom were in the control group. The 30 sessions in the program were implemented three days a week and were completed in 10 weeks. The General Information Form developed by the researcher to determine the effect of the program, the Assessment of Children's Emotion Skills- Test for Six-Year-Old Children, developed by Shultz and Izard (1) and adapted into Turkish by Durmuşoğlu Saltalı, Deniz, Çeliköz and Arı (2). ACES) and The Emotion Regulation Scale (ERC), developed by Shields and Cicchetti (3) and adapted into Turkish by Batum and Yağmurlu (4), were used. As a result of the research, it was determined that Play and Literature Based Emotion Regulation Skills Training Program (PALBERS-TP) increased children's ability to recognize, understand, express and regulate emotions.