İnanç turizmi açısından Bursa merkezde dini mabetler (Yahudilik ve Hristiyanlık örneği)
Religious temples in terms of faith tourism in the center of Bursa (Examples of Judaism and Christianity)
- Tez No: 906263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CABİR OSMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamız, inanç turizmi ve özellikle Bursa merkezdeki Yahudilik ve Hristiyanlıkla ilgili mabet ve inanç merkezlerinin turizm çeşidindeki önemini ele almaktadır. İlk bölümde araştırmanın konusu, amacı, kapsamı ve literatür bilgileri yer almaktadır. İkinci bölümde turizm kavramı ve çeşitleri açıklanmış, Türkiye için inanç turizminin önemi vurgulanmış ve Bursa'daki Yahudi ve Hristiyan mabetleri tarihi kronoloji dikkate alınarak sıralanmıştır. Üçüncü bölümde bu mabetler inanç turizmi açısından değerlendirilmiş ve Uludağ'da yaşamış keşişlerle ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, Bursa'daki inanç turizminin olumlu ve olumsuz yönleri tartışılmış, diğer turizm çeşitleriyle etkileşimi ve çözüm önerileri sunulmuştur. Bu araştırma, Bursa'daki mabetlerin inanç turizmi için canlandırılmasıyla ilgili önerilerle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study focuses on religious tourism and, in particular, the importance of the Jewish and Christian heritage in the city center of Bursa within this type of tourism. In the first section, the subject, purpose, scope, and literature related to the research are presented. The second section explains the concept and types of tourism, emphasizes the importance of religious tourism for Turkey, and lists the Jewish and Christian monuments in Bursa. In the third section, these monuments are evaluated in terms of religious tourism, and information about the monks who lived on Uludağ is provided. In the fourth section, the positive and negative aspects of religious tourism in Bursa, its interaction with other types of tourism, and suggestions for solutions to the challenges of religious tourism are discussed. The study concludes with recommendations for revitalizing the religious monuments in Bursa for religious tourism.