İlkokul fen bilimleri ders kitaplarında grafik düzenleyici kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of graphic organizers in primary school science textbooks
  1. Tez No: 906262
  2. Yazar: ÖZGE NUR PAKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Grafik düzenleyiciler, kavramlar arasındaki ilişkileri görsel ve bağlantısal şekilde sunan öğrenme ve öğretme materyalleridir. Grafik düzenleyicilere derslerde ve ders kitaplarında yer verilmesi bir açıdan öğrencinin kitapta sunulan teorik bilgiyi anlamlı bir şekilde öğrenmesine yardımcı olurken diğer açıdan mevcut yeni konunun kavramları ve önceki öğrenilen konular arasında hem hatırlatıcı hem de bağlantı kurucu görevini üstlenmesini sağlar. Bu nedenle, çalışmada, İlkokul Fen Bilimleri ders kitaplarında grafik düzenleyicilere ne derece ve hangi amaçla yer verildiğini ve hangi tür grafik düzenleyiciler olduğunun belirlenmesi amaçlamıştır. 2023- 2024 Eğitim-Öğretim yılında mevcutta okutulmakta olan, 3. ve 4. sınıf Fen Bilimleri ders kitapları analiz edilerek, sonuçlar kıyaslanmıştır. Çalışma sonunda incelenen İlkokul Fen Bilimleri kitabından, 3. sınıf kitabında 65 adet, 4. Sınıf kitabında 81 adet olmak üzere toplam 146 adet grafik düzenleyicinin yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın son kısmında, İlkokul Fen Bilimleri derslerinde grafik düzenleyicilerin kullanılması ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Graphic organizers are learning and teaching materials that present relationships between concepts in a visual and interconnected manner. The inclusion of graphic organizers in lessons and textbooks can help students learn theoretical information presented in the book in a meaningful way, while also serving as a reminder and connector between the concepts of the new topic and previously learned topics. Therefore, this study aims to determine the extent to which and for what purposes graphic organizers are used in elementary school science textbooks, and to identify the types of graphic organizers used. The science textbooks of the 3rd and 4th grades, which are currently being taught in the 2023-2024 academic year, were analyzed and the results were compared. At the end of the study, it was concluded that a total of 146 graphic organizers were found in the examined elementary science books, with 65 in the 3rd grade book and 81 in the 4th grade book. In the last part of the study, suggestions were made for the use of graphic organizers in elementary school science lessons.