The effects of standard and bimodal subtitling on L2 vocabulary recognition and recall
Standart ve bimodal altyazıların ikinci dil öğreniminde kelime tanıma ve hatırlama üzerine etkileri
  1. Tez No: 906308
  2. Yazar: ATİLLA GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen üst-orta düzey İngilizce öğrencilerinde standart altyazı ve bimodal altyazı olmak üzere iki farklı altyazı türünün kelime tanıma ve hatırlama üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, iki farklı altyazı türünün kelime tanıma ve hatırlama üzerindeki etkileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıflarından 52 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel bir araştırma deseni kullanılarak katılımcılar iki gruba ayrılmıştır: Bir grup standart altyazıya (yabancı dilde ses ile ana dilde altyazı) maruz bırakılırken, diğer grup bimodal altyazıya (yabancı dilde ses ile yabancı dilde altyazı) maruz bırakılmıştır. Her iki grup da ilgili altyazılarla 10 hafta boyunca videolar izlemiştir. Çalışmada, standart altyazı ve bimodal altyazının hem anlık hem de gecikmeli yabancı dil kelime tanıma ve hatırlama üzerindeki etkilerinde anlamlı bir fark olup olmadığını görmek amacıyla ön test, haftalık testler ve son test yoluyla veri toplanmıştır. Bu testler çoktan seçmeli, eşleştirme ve boşluk doldurma türünde kelime testlerini içermektedir. İki grup arasındaki kelime tanıma ve hatırlama farklarını değerlendirmek için MS Office Excel ve SPSS kullanılarak tanımlayıcı ve istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular, standart ve bimodal altyazıların kelime tanıma ve hatırlama üzerindeki etkileri arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuş, bimodal altyazıların daha avantajlı olduğunu göstermiştir. Bimodal grubun tanıma ve hatırlama üzerindeki anlık etkisi her zaman olumlu olmakla birlikte, istatistiksel anlamlılık açısından daha az tutarlılık göstermiştir. Gecikmeli tanıma ve hatırlama açısından ise, araştırma, bimodal altyazı kullanımının uzun vadeli kelime kalıcılığı üzerinde standart altyazıya kıyasla olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, ikinci dil edinimi alanındaki mevcut literatüre, çok modlu öğrenmenin faydalarını ve bimodal altyazının pedagojik bir araç olarak potansiyelini vurgulayarak katkıda bulunmaktadır. Sonuçlar, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenme bağlamlarında kelime öğrenimini geliştirmeyi amaçlayan dil eğitmenleri ve müfredat tasarımcıları için pratik çıkarımlar önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effects of two different types of subtitling, namely standard subtitling and bimodal subtitling, on vocabulary recognition and recall of Turkish upper-intermediate level learners of English as a foreign language. The study was conducted to reveal whether there is a significant difference between the effects of two different types of subtitling on vocabulary recognition and recall. Convenience sampling was utilized and quantitative research method was used in the study. The study was conducted with 52 participants from compulsory prep classes at the School of Foreign Languages, Burdur Mehmet Akif Ersoy University. An experimental research was designed and the participants were divided into two groups: one exposed to standard subtitling (L2 audio with L1 subtitles) and the other to bimodal subtitling (L2 audio with L2 subtitles). Each group watched a video with relevant subtitles over a 10-week period. Data was collected through a pretest, weekly tests, and a posttest to see whether there was any significant difference between the effects of standard subtitling and bimodal subtitling on both immediate and delayed L2 vocabulary recognition and recall. These tests included multiple-choice, matching, and fill-in-the-blank type vocabulary tests. Descriptive and statistical analyses were performed using MS Office Excel and SPSS to evaluate the differences in vocabulary recognition and recall between the two groups. The findings revealed a significant difference in how standard and bimodal subtitles impact vocabulary recognition and recall with bimodal subtitles proving more advantageous. While the immediate effect on recognition and recall is always positive for the bimodal subtitling group, it showed less consistent statistical significance. Regarding delayed recognition and recall, the research indicated a positive and significant impact of using bimodal subtitles for long-term vocabulary retention compared to standard subtitling. This study contributes to the existing literature on second language acquisition (SLA) by highlighting the benefits of multimodal learning and the potential of bimodal subtitling as a pedagogical tool. The results suggest practical implications for language educators and curriculum designers aiming to enhance vocabulary learning in EFL contexts.