Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of secondary education Religious Culture and Moral Knowledge program according to teacher views
  1. Tez No: 906306
  2. Yazar: MELİKE TUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM EMİN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Eğitim; dini, ahlaki, kültürel değerlerin sonraki nesillere aktarılabilmesi açısından insan hayatında vazgeçilmez bir unsurdur. Eğitimin görevi toplum içerisindeki bireylerin her yönden yetiştirilmesini ve geliştirilmesini sağlamaktır. Bu nedenle değişen hayat şartları eğitim sürecinde yer alan ders programlarının günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilmesini gerekli kılmaktadır. Araştırmanın amacı, öğretmenlerin güncellenen ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi programı hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma İstanbul ilinin Anadolu ve Avrupa yakalarında yer alan toplam 49 lisesinde yürütülmüştür. Araştırmaya 84'ü kadın 38'i erkek olmak üzere toplam 122 DKAB öğretmeni katılım sağlamıştır. Ziyaret edilen liselerde toplam 5 bölümden oluşan anket formu DKAB öğretmenleri tarafından cevaplanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlemesi için SPSS programından yararlanılarak Cronbach Alpha, yüzde ve frekans analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizlerine göre uygulanmakta olan ortaöğretim DKAB programı ile ilgili öğretmenlerin farklı görüşlere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin cevaplarına göre programın hedefleri ve içerikleri öğrencilerin düzeylerine göre hazırlanmıştır. Programda yer alan ölçme ve değerlendirme etkinliklerinin öğrencinin bilişsel ve duyuşsal alan düzeyini ölçmede yeterli olduğu belirtilmiştir. Bunun yanı sıra ders konuları öğrencilerin ilgisini çekecek ve dini konularda ihtiyaçlarına cevap verebilecek tarzda hazırlanmadığı görüşü ortaya çıkmıştır. Katılım sağlayan öğretmenlerin DKAB dersi programının büyük oranda yeniden yapılandırılması gerektiği görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is an indispensable element in human life for the transmission of religious, moral, and cultural values to future generations. The role of education is to ensure that individuals in society are educated and developed in all aspects. Therefore, changing life conditions make it necessary for the curricula in the education process to meet the current needs. The aim of this research is to examine the opinions of teachers regarding the updated secondary school Religious Culture and Moral Knowledge (RCMK) curriculum. The research was conducted in a total of 49 high schools located on both the Anatolian and European sides of Istanbul. A total of 122 RCMK teachers, including 84 women and 38 men, participated in the study. In the visited high schools, a survey form consisting of 5 sections was answered by the RCMK teachers. To analyze the research data, the SPSS program was used, and Cronbach's Alpha, percentage, and frequency analyses were conducted. According to the analyses of the obtained data, it was observed that teachers have different opinions regarding the current secondary school RCMK curriculum. According to the teachers' responses, the onjectives and content of the program are prepared in accordance with the students' levels. It was indicated that the assessment and evaluation activities in the program are sufficient to measure students' cognitive and affective domain levels. However, it was also stated that the course topics are not prepared in a way that would attract students' interest and meet their needs in religious matters. The participating teachers concluded that the RCMK curriculum needs to be largely restructured.