Çelik konstrüksiyon üretimi yapan bir işletmenin Fine-Kinney yöntemi ile risk analizi
Risk analysis of a steel construction manufacturing company with Fine-Kinney method
  1. Tez No: 906325
  2. Yazar: KUTLU SONER KAYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÇİÇEK ZENGİN BİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, çelik konstrüksiyon üretimi yapan bir işletmenin potansiyel tehlikelerini ve risklerini sistematik bir biçimde analiz etmek amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak risk analizi süreçleri Fine-Kinney yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; işletmede toplam 74 adet tehlike kaynağının risk önem skorunun 200 puan ve üzerinde olduğu, bu tehlike kaynaklarının“yüksek risk”kategorisinde bulunduğu tespit edilmiştir. Bu tehlike kaynakları detaylı incelendiğinde; 20 adedinin çalışma iskeleleri ile ilgili olduğu, 8 adedinin de elektrikli aletlerin kullanımı ile ilgili olduğu görülmüş, işletmede yüksek tehlike kaynaklarının bu alanlarda yoğunlaştığı kanaatine varılmıştır. Özellikle bu alanlara yönelik düzeltici ve önleyici tedbirlerin uygulanması ile işletmenin tüm tehlike kaynaklarının risk önem skorunun 200 puan ve altına düşürülmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to systematically analyse the potential hazards and risks of a steel construction manufacturing company. For this purpose, risk analysis processes were evaluated by Fine-Kinney method. As a result of the study; it was determined that the risk importance score of a total of 74 hazard sources in the enterprise was 200 points and above, and these hazard sources were in the“high risk”category. When these hazard sources were analysed in detail; it was seen that 20 of them were related to working scaffolds and 8 of them were related to the use of electrical tools, and it was concluded that high hazard sources were concentrated in these areas. By implementing corrective and preventive measures especially for these areas, the risk importance score of all hazard sources of the enterprise has been reduced to 200 points and below.