Duygusal zekâ ve pozitif psikolojik sermayenin 18-50 yaş arası yetişkinler üzerinde incelenmesi
Examination of emotional intelligence and positive psychological capital among adults aged 18-50
- Tez No: 906384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı çalışanların duygusal zekâ ve pozitif psikolojik sermayeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda işçilerin pozitif psikolojik sermaye ve duygusal zekâlarının, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir düzeyi, çalıştığı sektör, iş yaşamında en çok karşılaşılan problemler ve mesleğin duygusal anlamda tatmin etmesi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yönteminden faydalanılmıştır ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 25 programı kullanılmıştır ve gerekli veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada“Sosyodemografik Bilgi Formu, Duygusal Zekâ Ölçeği ve Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma örneklemi herhangibir iş yerinde çalışmakta olan 18-50 yaş aralığında ki 261 bireyden oluşmaktadır. Uygulanan ölçeklerden elde edilen skorların arasındaki ilişkiye bakmak için Pearson Korelasyon Analizi, demografik değişkenlerden elde edilen skorları kıyaslamak için ise Bağımsız Gruplar T-Testi ve Anova kullanılmıştır. Ölçeklerin genel toplam puanları arasındaki ilişki; işçilerin pozitif psikolojik sermayeleri ve duygusal zekâları arasında orta düzey pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, çalışma öncesinde varsayılan pozitif psikolojik sermaye ve duygusal zekâ arasındaki muhtemel ilişkiyi kesinleştirmiştir. Demografik değişkenler açısından yapılan incelemenin sonuçlarına göre; çalışanların pozitif psikolojik sermayeleri ile cinsiyet, çalıştığı sektör, gelir durumu, iş yaşamında en çok karşılaşılan problemler arasında anlamlı düzeyde farklılık görülmezken, medeni durum, eğitim durumu ve mesleğin kendisine uygun olması, duygusal anlamda tatmin etmesi değişkenlerinin anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği görülmüştür. Duygusal zekâ ile medeni durum, çalıştığı sektör, gelir durumu, iş yaşamında en çok karşılaşılan problemler arasında anlamlı düzeyde fark görülmezken, cinsiyet, eğitim durumu, mesleğin kendisine uygun olması ve duygusal anlamda tatmin etmesi değişkenleri arasında anlamlı düzeyde fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between employees' emotional intelligence and positive psychological capital among workers. In line with this objective, the study examines whether the positive psychological capital and emotional intelligence of workers vary according to variables such as gender, marital status, education level, income level, sector of employment, most common problemsencountered in work life and emotional satisfaction derived from the profession. The study employs a quantitative research method and utilizes a relational survey model. Data analysis is conducted using SPSS 25 software, and the necessary data are collected through surveys. The research utilizes the“Sociodemographic Information Form, Emotional Intelligence Scale and Positive Psychological Capital Scale.”The research sample consists of 261 individuals aged between 18-50, employed in any workplace. Pearson Correlation Analysis is used to examine the relationship between the scores obtained from the applied scales, while Independent Groups T-Test and ANOVA are used to compare the scores obtained from demographic variables. The analysis reveals a moderately significant positive relationship between the positive psychological capital and emotional intelligence of workers. The results confirm the presumed possible relationship between positive psychological capital and emotional intelligence prior to the study. According to the examination of demographic variables while no significant difference is observed between the positive psychological capital of employees and gender, sector of employment, income level, and the most common problems encountered in work life, significant differences are observed in marital status, education level, and the suitability of the profession itself and its emotional satisfaction variables. No significant difference is observed between emotional intigellence and marital status, sector of employment, income level, and the most common problems encountered in work life, but significant differences are observed among gender, education level, suitability of the profession itself, and emotional satisfaction variables.