Romantik ilişkilerde partnerlerin uyum düzeyleri ile çatışma çözme stilleri ve ortak anlam yaratma becerileri arasındaki ilişki
The relationship between partners' adjustment levels, conflict resolution styles and joint meaning making skills in romantic relationships
- Tez No: 906389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı; romantik ilişkilerde partnerlerin uyum düzeylerini ölçmek ve uyum düzeylerini çatışma çözme ve ortak anlam yaratma becerilerine göre incelemektir. Örneklem grubu olarak İzmir sınırları içinde 18 yaş üstü evli/ilişkisi olan çiftler seçilmiştir. Araştırma için Google Forms üzerinden çevrimiçi anket uygulanmıştır. Veriler toplanırken Sosyodemografik Form, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ) ve İkili İlişkilerde Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği (İİÇÇTÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya 20-66 yaş arası 237 kişi katılmıştır. İstatistik analizleri ise IBM SPSS programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the adjustment levels of partners in romantic relationships and to examine the adjustment levels according to conflict resolution and joint meaning making skills. Married/relationship couples over the age of 18 in Izmir were selected as the sample group. For the research, an online questionnaire was applied via Google Forms. Sociodemographic Form, Revised Couple Adjustment Scale (RAS) and Conflict Resolution Reactions in Dual Relationships Scale (CRRRS) were used to collect the data. A total of 237 participants aged 20-66 years participated in the study. Statistical analyses were performed with IBM SPSS programme.