Mâtürîdî'nin kıssa yorumu ve inanç temalı kıssalara yaklaşımı
Mātürīdī's interpretation of parables and his approach to parables about faith
  1. Tez No: 906417
  2. Yazar: MÜCAHİT KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Mâtürîdî'nin kıssa yorumu ile 'Hz. Mûsâ ile Salih Kul', 'Hârût ile Mârût' ve 'Hz. Meryem' kıssaları özelinde inanç temalı kıssalara yaklaşımı incelenmiştir. Çalışmada, Mâtürîdî'nin inanç temalı kıssaları nasıl analiz ettiğinin tespiti amaçlanmıştır. Giriş ve iki ana bölümden oluşan çalışmanın giriş kısmında araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde kıssa kavramı, kıssaların tarihî gerçekliği, kıssalarda tekrar gibi konular Mâtürîdî'nin Kur'an kıssalarına yaklaşımını ortaya koymak amacıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde onun 'Hz. Mûsâ ile Salih Kul', 'Hârût ile Mârût' ve 'Hz. Meryem' kıssalarına kelâmî açıdan yaklaşımı ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Çalışma sonucunda Mâtürîdî'nin kıssaları, inanç konularında kaynak olarak kullandığı tespit edilmiştir. Ayrıca onun yaptığı kelâmî izahların, kelâm sistemiyle uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır. O, Hz. Mûsâ - Salih Kul kıssasının yorumunda Allah'ın ilim sıfatını öne çıkarmıştır. Hârût - Mârût kıssasını izah ederken sihrin ontolojik gerçekliğini konu edinmiştir. Hz. Meryem kıssasında ise tevhîde vurgu yaparak keramet konusuna değinmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Māturīdī's interpretation of the parable and his approach to faith-themed parables in particular the parables of 'Prophet Mūsā and The Pious Servant', 'Hārūt and Mārūt' and 'Hazrat Maryam' were examined. In the study, it is aimed to determine how Māturīdī analyzes faith-themed parables. In the introduction part of the study, which consists of an introduction and two main parts, information is given about the subject, importance, purpose, method and sources of the research. In the first part, topics such as the concept of parable, the historical reality of parables, and repetition in parables are discussed in order to reveal Māturīdī's approach to the parables of the Qur'ān. In the second part, his theological approach to the parables of 'Prophet Mūsā and Pious Servant', 'Hārūt and Mārūt' and 'Hazrat Maryam' is examined in detail. As a result of the study, it has been determined that Māturīdī used parables as a source on matters of faith. In addition, it has been concluded that the theological explanations he made are compatible with the kalām system. In the interpretation of the parable of Prophet Mūsā - Pious Servant, he emphasized the attribute of knowledge of Allāh. While explaining the parable of Hārūt - Mārūt, he discussed the ontological reality of magic. In the parable of Hazrat Maryam, he touched on the subject of karāmāt by emphasizing tawḥīd.