Mehmet Abdulkadir Keçeoğlu'nun (Yaman Dede) hayatı ve şiirlerindeki tasavvufî ögeler
Sufi elements in the life and poems of Mehmet Abdulkadir Keçeoğlu (Yaman Dede)
  1. Tez No: 906416
  2. Yazar: İHSAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Allah, Peygamber, Mevlânâ muhibbi Yaman Dede (Mehmet Abdulkadir Keçeoğlu öl. 1962), 17 Temmuz 1887'de Ortodoks Rum Kilisesine mensup bir ailede Kayseri/Talas'ta doğmuştur. Babası iplik tüccarı Yuvan Keçeoğlu, annesi Afurani Keçeoğlu'dur. Henüz on aylıkken Kastamonu'ya taşındı. İlk tahsilini Rum Ortodoks Mektebinde tamamlamıştır. 1907 yılında Kastamonu İdadisinden birincilikle mezun olup 1909 yılında başladığı İstanbul Dârulfünûn Hukuk Fakültesinden 1913 yılında mezun olup aynı yıl Beyoğlu Birinci Hukuk Mahkemesi zabıt kâtipliğine tayin edilmiştir. Kısa bir müddet bu görevini ifa ettikten sonra avukatlık yapmaya başlamıştır. 1931 yılından sonra Üsküdar Rum Karma İlkokulunda öğretmenliğe tayin edilip, vefat edene kadar çeşitli okullarda öğretmenlik yapmıştır. Mevlânâ Celâleddi-i Rûmî (öl. 1273) ve Mesnevî'nin etkisiyle 1942 yılında Müslüman olmuştur. Bundan sonra hocası Ahmed Remzi Akyürek (öl. 1944) tarafından“Yaman Dede”mahlası ile anılmaya başlanmıştır. 1961 yılında İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü'nde Edebiyat ve Farsça derslerine giren Yaman Dede, 3 Mayıs 1962 tarihinde Çamlıca'da vefat etmiş, cenazesi İstanbul/Üsküdar, Karacaahmet mezarlığına defnedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yaman Dede (Mehmet Abdülkadir Keçeoğlu), a lover of Allah (c.c.), the prophet (pbuh), Mevlânâ and Mevlevî poet, was born on July 17, 1887 in Kayseri/Talas to a family belonging to the Orthodox Greek Church. His father is Yuvan Efendi, a yarn merchant, and his mother is Afurani Hanım. Keçeoğlu, who completed his primary education at the Greek Orthodox School, graduated from Kastamonu High School with first place in 1907., which he started in 1909, in 1913 and of he started working as a lawyer. After 1931, he was appointed as a teacher at Üsküdar Greek Mixed Primary School. He taught in various schools until his death. Mevlânâ became a Muslim in 1942 under the influence of Celâleddi-i Rûmî (öl .1273) and Mesnevi. After this, he began to be known by the pseudonym“Yaman Dede”by his teacher Ahmet Remzi Akyürek (öl. 1944). Yaman Dede, who taught Literature and Persian at the Istanbul Higher Islamic Institute in 1961, died in Çamlıca on May 3, 1962. He was buried in Istanbul/Üsküdar, Karacaahmet cemetery. Regarding research, Yaman Dede used his Sufi views in the context of a topic in his verse works or letters, and did not try to explain them directly. Sufism is not a matter of knowing Sufism; He summarized it with the sentences 'it is a matter of hearing and being' and explained that our main purpose in this world is knowledge of Allah. He used the concepts of tahakkuk, which is evaluated within the scope of ma'rifat, sign and knowledge, and tahalluk, which is the educational dimension of Sufism, in this context. This thesis differs from other studies in that it is the first comprehensive study in the academic field.