Süreç madenciliği yaklaşımı kullanılarak süreç geliştirme metodolojisi ve bankacılık sektöründe bir örnek uygulama
Process development methodology using the process mining approach and an example application in the banking sector
- Tez No: 906429
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, bir süreç geliştirme metodolojisi olarak süreç madenciliği yaklaşımını incelemektedir ve bankacılık sektöründe gerçek verilerle çalışılmış bir örnek uygulama sunmaktadır. Günümüz rekabetçi iş dünyasında iş süreçlerinin analiz edilmesi, iyileştirme ve geliştirme çalışmalarının yapılması firmalara önemli bir stratejik avantaj sağlamaktadır. Süreç geliştirme faaliyetlerinin önemi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bankacılık sektörü gibi regülasyona tabi olan kurumlarda, süreçlerin etkin bir şekilde yönetilmesi ve geliştirilmesi, müşteri memnuniyetini artırmak, operasyonel verimliliği yükseltmek ve rekabet avantajı elde etmek için hayati bir rol oynamaktadır. Çalışmanın amacı operasyonel mükemmeliyeti arttırmak için yapılan süreç geliştirme çalışmalarında süreç madenciliği araçlarını kullanmanın rasyonel kararlar vermede etkili olduğunu göstermektir. Örnek uygulama olarak, bu çalışma Nakit Para Çekme sürecinde gerçekleştirilen süreç geliştirme çalışmasını detaylı bir şekilde sunmaktadır. Bu örnek, süreç madenciliği yaklaşımının bankacılık sektöründeki uygulanabilirliğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez süreç geliştirme çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla süreç madenciliği yaklaşımının kullanımını değerlendirmektedir. Bu çalışmanın sonuçlarının, bankacılık sektöründe süreç geliştirme çalışmaları yapan profesyoneller, akademisyenler ve yöneticiler için faydalı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the process mining approach as a process improvement methodology and presents a practical example conducted with real data in the banking sector. In today's competitive business world, analyzing, improving, and developing business processes provides significant strategic advantages to companies. The importance of process improvement activities continues to grow over time. In regulated institutions such, as the banking sector, the effective management and improvement of processes play a vital role in enhancing customer satisfaction, increasing operational efficiency, and gaining a competitive advantage. The aim of this study is to demonstrate the effectiveness of using process mining tools in process improvement efforts aimed at enhancing operational excellence. As an example application, this study presents in detail the process development work to complete the Cash Withdrawal process. This example demonstrates the applicability of the process mining approach in the banking sector. In conclusion, this thesis evaluates the utilization of the process mining approach with the objective of contributing to process improvement endeavors. The findings of this study are aimed to be useful for professionals, academics and managers engaged in process improvement activities within the banking sector.