Avrupa Birliği ödeme hizmetleri alanında üçüncü taraf hizmet sağlayıcı sözleşmeleri
Third party service provider agreements in the field of European Union payment services
- Tez No: 906459
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmamızın konusunu teşkil eden ödeme hizmetleri alanı, günümüzde yaşanan değişiklikleri ile bir dönüşüm geçirmektedir. Avrupa Birliği politikaları ve yasal düzenlemeleri ile birlikte bankalar ve üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcıları arası sözleşmeler de bu gelişmelerden etkilenmektedir. AB sektörün gelişiminde çalışmaları öncü görev üstlenmektedir. Günümüzde Avrupa Birliği'nin mevcut yasal düzenlemelerini geliştirme ve iyileştirme çabaları ön plana çıkmaktadır. Bankaların üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarıyla olan sözleşmeleri, geniş bir yelpazeyi oluşturan konuları sebebiyle tabi olduğu yasal düzenlemeler açısından da hukukun farklı alanlarını ilgilendirmektedir. Avrupa Birliği'nin ödeme hizmetleri alanında politikalarının ve yasal düzenlemelerinin, güncel gelişmeler ve gelecek perspektifiyle sözleşme tarafları için yeterli ve doğru bir şekilde anlaşılması gerekliliği vurgulanmaktadır. Çalışmamızın amacı ödeme sistemleri ve ödeme hizmetleri alanının teknik yapısının anlaşılması, Avrupa Birliği'nin bu alandaki düzenlemelerinin doğru şekilde tespit edilerek uygulanması ve sözleşmenin hukuki koşullar bakımından değerlendirilmesinin hususlarının iş ilişkisi türleri ve güncel gelişmeler ışığında irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The field of payment services, which is the subject of our study, is undergoing a transformation with the changes experienced today. European Union policies and legal regulations, as well as agreements between banks and third-party payment service providers, are also affected by these developments. Today, efforts to develop and improve the existing legal regulations of the European Union come to the fore. Banks' contracts with third-party payment service providers concern different areas of law in terms of the legal regulations they are subject to due to their wide range of subjects. It is emphasized that the policies and legal regulations of the European Union in the field of payment services should be adequately and correctly understood by the contracting parties, with current developments and future perspectives. The aim of our study is to understand the technical structure of the field of payment systems and payment services, to correctly determine and implement the European Union's regulations in this field, and to examine the issues of evaluating the contract in terms of legal conditions in the light of business relationship types and current developments.