Gemilerde kullanılan soğutma sistemlerinin incelenmesi
Examining of the cooling systems were to be used in the vessels
- Tez No: 90646
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÖZÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET“ Gemilerde Kullanılan Soğutma Sistemlerinin İncelenmesi ”Bu çalışmanın amacı çok kısa sürede büyük ilerlemeler kaydeden ve kaydetmeye de devam eden mekanik soğutma sistemlerinin gemilere uyarlanmışının nedenleri ve şekli hakkında genel bilgi sahibi olmaktır. Bu amaçla yaptığım çalışma da ilk önce soğutulmuş ürünlerin gemilerde taşınma şartlarının ve onları etkileyen faktörlerin genel bir tanıtımı yapıldı. Bu tanıtıma müteakip gemilerin soğutma için gerekli izalasyonları ve izalasyon metaryallerinden bahsedildi. Tezin ilerleyen bölümlerinde soğutmanın tanımı yapılıp gemilerde kullanılan mekanik soğutma cihaz ve ekipmanının kullanım şekli ve genel tanıtımı yapıldı. Bu cihaz ve ekipmanın soğutma maksatlı kullanıldığı soğutucu akışkanlar ve yağlama yağlarının genel kullanım şekli ve özelliklerinden bahsedildi. Soğutmanın ve soğutma makinalarmın bilgileri verildikten sonra kargo bölümlerinin soğutulma yöntemleri ve bu yöntemlerin genel tasviri yapıldı. Ayrıca depolama alanlarının bahsine müteakip örnek soğutma yükü hesabı özellikle soğutmanın yoğun olarak kullanıldığı balıkçı gemileri için yapıldı. Sonuçta genel anlamda gemilerde kullanılan soğutma sistemlerin incelenmesi tamamlandı. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'Examining of the cooling systems were to be used in the vessels The aim of this work is to get a general informationregarding the developments and appliances of the mechanical cooling systems to the vessels. For this pupose firstly we tried to explain how to carry the frozen products, conditions and effecting factors while transporting the goods by vessels. Then we explain the neces Sary insulation and insulation materials which have to be use in the vessels for cooling. You'll find the explanation of cooling, cooling instruments and equipments of the mechanical cooling systems in the further sections of this thesis then we explain the specialities of the oils which we use with these materials for cooling purpose. After we gave the information about cooling machines, we generally explain the methods of cooling of the cargo sections. Besides we gave an example of the calculation of cooling mass which are to be used especiallye in the fishhounting vessels. As a result we completed our researches of the cooling systems of vessels in general meaning. XVI