İnebolu Orman İşletmesi'nde kayın doğal gençleştirme çalışmaları ve başarı durumu
Natural regeneration activities of fagus orientalis lipsky and investigation of its success status in the İnebolu forest management
- Tez No: 90645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnebolu Orman İşletmesinde Kayın Doğal Gençleştirme Çalışmaları ve Başarı Durumu Bu araştırmada İnebolu İşletme Müdürlüğü 'nde yapılan Kayın (Fagus orientalis LipskyJ doğal gençleştirme çalışmalarının başarı durumunun incelenmesi istenmiştir. Çalışma büyük saha siper metoduyla gençleştirilen, her hangi bir bakım müdahalesi görmemiş 12 adet genleştirme sahası incelenmiştir. Örnek alanların tamamında, gençliğin sahadaki dağılım ve yeterliliğinin belirlenmesi, gençlikte köken farklılığının tespiti, gençliğin yaşı ve boy gelişiminin belirlenmesi amacıyla iki metrekarelik örnek noktalarda dört ayrı ölçüm yapılmıştır. Arazide elde edilen veriler yardımıyla metrekaredeki gençlik adedi ile dağılım derecesi belirlenmiştir. Ayrıca boy gelişiminin farklı bakı ve yükseltilerdeki değişiminin belirlenmesi ve de farklılıkların tespit edilmesi amacıyla istatistik ölçümler ölçümler yapılmıştır. Bu denemelerde Kruskall -Wallis'in H - Testi kullanılmışa. Ölçümler farklı grupların tohum ve sürgün kökenli bireyleri arasında olduğu gibi aynı grubun farklı kökenli bireyleri arasında da yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, gençleştirme yönteminin tam manasıyla uygulanmamasına rağmen 86 B sahası hariç çalışmaların başarılı olduğu kabul edilebilir. Ayrıca özellikle Kuzey bakılardaki boy gelişiminin diğer bakılara göre daha yüksek olduğu istatistik değerlendirmelerde de ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte sürgün kökenli bireylerin her bakı ve yükselti grubunda daha üstün bir boy gelişimine sahip olduğu görülmüştür. V
Özet (Çeviri)
Natural Regeneration Activities ofFagus orientalis Lipsky. and Invesstigation of its Success Status in The İnebolu Forest Management In this study the success status of the natural regeneration of the Fagus orientalis Lipsky. in the İnebolu forestry comission was investigated. For this purpose twelve present restockings regenerated with the shelterwood method and had not seen any tending were investigated. In order to determine the distribution and suffiency of the reproduction, the origin difference, the age and height development of the reproduction, four different measurements were made in... research points. Kruskall - Wallis H Test has been applied to the data to determine the effects of exposure. These tests were made upon the different groups and components, which are of and seed origin. At the end of the evaluation the research plots exept the plot of 86 B were at succesful althought the reproduction method was not been applied properly. It was determined that the height development especially in north exposure was higher than that of other exposures. However, under all condition, it was seen that the development individuals of sprout origin was superior to seed origin individuals. VI