Determination of radar detection levels of graphene coated polymer composites
Grafen kaplı polimer kompozit malzemelerin radar tespit seviyelerinin belirlenmesi
- Tez No: 906477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAFA BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde savunma sanayi ve savunma teknoloji alanlarında yoğun olarak ilgi gören gizlilik teknolojisinin amaçlarından biri de radar kesit alanı olan (RCS) azaltılmasıdır. RCS azaltılması ile hedefteki nesnenin karşı taraf radar sistemine görünürlüğünün minimize ve/veya tamamen engellenmesi amaçlanmaktadır. RAM (radar absorber material) olarak adlandırılan radar soğurucu malzemeler manyetik ve dielektrik kayıp mekanizması ile malzeme içerisine nüfuz eden elektromanyetik dalgaların enerjisinin azaltılması ve soğurulması ile hedefteki görünürlük oranının düşürülmesi sayesinde gizlilik ve görünmezlik teknolojisini kapsayan malzeme gruplarıdır. Bu çalışmada nano grafen oksit kullanılarak hem gövde malzemesi kompozit içerisindeki etkileri hemde kaplama uygulaması ile görünmezlik ve gizlilik üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kompozitlerde kullanılan nano grafen oksitin ısıl yaşlandırma ve ozon yaşlandırma sonrası mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Kompozitlere darbe testi gibi testler uygulanarak kompozit mekanik özellikleri değerlendirilmiştir. Nano parçacık kaplamalara farklı değerlerde ilave edilerek elektromanyetik dalga soğurma üzerine etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda kompozit üzerine uygulanan nano parçacık ilaveli kaplamanında elektromanyetik dalga soğurması incelenmiştir. Nanoparçacık takviyeli epoksi ilaveli kompozit numunelerin ve nano parçacık ilaveli kaplamanın mikrodalga absorblama ve mekanik özelliklerinin tatmin edici düzeyde olduğu görülerek potansiyel askeri, savunma sanayi ve savunma teknolojileri uygulamalarında kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the objectives of stealth technology, which creates great interest in the defense industry and defense technology fields today, is to reduce the radar cross section (RCS). RCS reduction aims to minimize and/or completely prevent the visibility of the target object to the radar system on the other side. Radar absorbing materials, called RAM (radar absorber material), are material groups that cover stealth and invisibility technology by reducing and absorbing the energy of electromagnetic waves penetrating into the material through magnetic and dielectric loss mechanisms and reducing the visibility rate of the target. In this study, usage of nano graphene oxide in the coating of the composite and its effects on invisibility and stealth were examined. The effects of nano graphene oxide used in composite's coating on mechanical properties after thermal aging and ozone aging were examined. Composite's mechanical properties were evaluated by applying tests such as impact tests. Nano particles were added to the coatings at different values and their effect on electromagnetic wave absorption was examined. At the same time, the electromagnetic wave absorption of the nanoparticle-added coating applied on the composite was examined. It was seen that the microwave absorption and mechanical properties of nanoparticle reinforced coated epoxy composite samples and nanoparticle added coating are satisfactory and can be used in potential military, defense industry and defense technologies applications.