Examination of Haydarpaşa German School (Osmangazi Primary School), a modern educational building in Late Ottoman Period İstanbul
Geç Osmanlı Dönemi İstanbul'unda bir modern eğitim yapısı olan Haydarpaşa Alman Okulu'nun (Osmangazi ilkokulu) irdelenmesi
  1. Tez No: 906476
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARAS KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
XVIII. yüzyıl sonu ve XIX. yüzyıl başlarında, emperyalist devletlerin etkisiyle gayrimüslim vatandaşlar, Osmanlı'da daha önce görülmeyen mevkilere yükselmişlerdir. Aynı dönemde Batılı sanayi devletleri, Hristiyan toplulukları modern eğitime dâhil etmek ve inançsal kimliklerini yaymak amacıyla okullar kurmuşlardır. Bu tezde, Tanzimat ve İkinci Meşrutiyet Dönemlerinde hız kazanan modernleşme süreci çerçevesinde, sömürgeci devletler tarafından kurulan gayrimüslim okulların Osmanlı eğitim sistemine etkileri incelenmiş ve Haydarpaşa Alman Okulu örneği detaylı olarak ele alınmıştır. Haydarpaşa Alman Okulu, bir eğitim kurumu olmakla birlikte aynı zamanda Osmanlı toplumunda siyasi ve kültürel etkiler taşıyan önemli bir okul olmuştur. Osmanlı arşiv belgelerinde, okulun kuruluşuna dair önemli bilgiler ve özgün proje çizimleri yer almaktadır. Anadolu Demiryolu Şirketi personelinin çocuklarının Beyoğlu Burjuva Okulu'na gitmede yaşadığı zorluklar üzerine, Haydarpaşa'da bir okul açılmasına karar verilmiş, geçici binada eğitim başlamıştır. Osmanlıca belgeler ışığında artan öğrenci sayısı ile yeni okul binası için Osmanlı makamları ve Alman Elçiliği arasında yazışmaların içeriği aktarılmış, ruhsat alma sürecindeki zorluklar tespit edilmiştir. İnşaat sürecinin tamamlanmasının ardından okulda müslüman ve gayrimüslim öğrencilere birlikte eğitim verilmeye başlanmıştır. Binada, barok ve eklektik mimari üslup izleri bulunmaktadır; ancak özgün proje çizimleri ile ilk inşaat uygulaması arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Cumhuriyet döneminde, zemin kat ile bahçeyi bağlayan merdivenin eklenmesi, tuvaletlerin iç avluya taşınması, özgün teras çatının kiremitli kırma çatıya dönüştürülmesi gibi değişiklikler yapılmıştır. Restorasyon çalışmalarında, binanın özgün tasarımına uygun olarak eklenti duvarlar kaldırılmış, güncel gereksinimler doğrultusunda ise tuvaletler, asansör ve yangın merdiveni eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the late 18th and early 19th centuries, under the influence of imperialist states, non-Muslim citizens rose to previously unseen positions in the Ottoman Empire. During the same period, Western industrial states established schools to incorporate Christian communities into modern education and promote their religious identities. This thesis examines the effects of non-Muslim schools established by colonial powers on the Ottoman education system, focusing on the accelerated modernization process during the Tanzimat and Second Constitutional periods. The study provides an in-depth analysis of the Haydarpaşa German School as a case study. The Haydarpaşa German School, while functioning as an educational institution, also played a significant political and cultural role in Ottoman society. Ottoman archival documents contain critical information about the school's establishment and its original architectural designs. The decision to open a school in Haydarpaşa followed the challenges faced by children of Anatolian Railway Company personnel in attending the Beyoğlu Bourgeois School, leading to the initiation of education in a temporary building. Ottoman documents reveal correspondence between Ottoman authorities and the German Embassy, addressing the increasing student population and the construction of a new school building. The thesis identifies the difficulties encountered during the licensing process. After the construction was completed, the school began offering joint education for Muslim and non-Muslim students. The building bears traces of baroque and eclectic architectural styles; however, differences between the original project drawings and the first construction application have been identified. During the Republican period, several modifications were implemented, including the addition of stairs connecting the ground floor to the garden, the relocation of toilets to the inner courtyard, and the transformation of the original terrace roof into a hipped roof. Restoration efforts have removed non-original walls to restore the building to its initial design. At the same time, modern amenities such as toilets, elevators, and fire escapes have been added to meet current requirements.