2017-2022 yılları arasında Türkiye'de insan ticaretine konu olan Suriye uyruklu kadınlar üzerine bir inceleme
A study on Syrian women subjected to human trafficking in Turkey between 2017-2022
  1. Tez No: 906482
  2. Yazar: AYSUN OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ZEYBEKOĞLU AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşme bağlamında dünya çapında artış gösteren insan hareketlilikleri birtakım suç ve sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Değişen dünya düzeni ile birlikte sürekli farklılaşarak devam eden insan ticareti suçu, çağımızın önemli, tespit edilmesi ve önlenmesi zor olan en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Dünya genelinde insanlar savaş, şiddet, doğal afet, siyasal, ekonomik istikrarsızlıklar ve insan hakları ihlalleri gibi durumlardan etkilenerek yaşadıkları yerleri terk edip başka ülkelere göç etmektedir. Bu göçlerin öncesi, sırası ve sonrasında da çeşitli sebeplerle insan ticareti suçu işlenebilmekte, göç eden bireyler bundan dolayı önemli mağduriyetler yaşayabilmektedir. Bu çalışmada, 2017-2022 yılları arasında insan ticaretine konu olan Suriye uyruklu kadınların göç etme eyleminin altında yatan sebepler, sosyo-demografik özellikleri, Türkiye'de insan ticareti mağduru olmalarına yol açan faktörler ve maruz kaldıkları istismar biçimleri gibi çeşitli durumlar incelenmiştir. Çalışma, nitel analiz yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiş, mağdurlara ait dosyalar üzerinden analizler yapılmıştır. Bu kapsamda Göç İdaresi Başkanlığı arşivinde yer alan, İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından mağdur olarak tanımlaması yapılan Suriye uyruklu kadınların mülakat tutanakları ve ihtiyaç duyulması halinde dosya içinde bulunan uzman raporlarına başvurulmuş ve veriler elde edilmiştir. Bu veriler, kadın göçünün, özellikle de zorunlu göçün feminist yaklaşım bağlamında tartışılmasına olanak sağlamıştır. Kadınların göç etme eylemleri, ataerkil toplum yapısı ve toplumsal cinsiyet gibi konular temelinde değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda insan ticareti mağduru olan Suriye uyruklu kadınların toplumsal cinsiyet bağlamında birtakım engellerle karşılaştıkları, dil bariyerini aşamadıkları, mağdur kadınların büyük çoğunluğunun Türkçe bilmediği ve bu anlamda ilgili toplumsal kurum ve kuruluşlara başvuramadıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca cinsel sömürü ve zorla evlendirilme sonucu toplumsal cinsiyet temelli şiddet ile karşı karşıya kaldıkları da görülmüştür. Bu anlamda toplumsal düzlemle farkındalık faaliyetlerinin artırılarak insan ticareti suçuna karşı önleyici ve koruyucu tedbirlerin alınmasına, Suriyeli kadınların toplumla bütünleşmesinin sağlanmasına, cinsiyet temelli engellerin kaldırılması için kalıcı ve sürdürülebilir mekanizmaların oluşturulmasına ihtiyaç olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing human mobility around the world in the context of globalization can bring along a number of crimes and problems. The crime of human trafficking, which is constantly differentiating with the changing world order, has become one of the most important, difficult to detect and prevent problems of our age. People around the world are affected by situations such as war, violence, natural disasters, political, economic instability and human rights violations and leave their places of residence and migrate to other countries. Before, during and after these migrations, human trafficking crimes may be committed for various reasons, and individuals who migrate may experience significant victimization due to this. In this study, various situations such as the reasons underlying the act of migration, socio-demographic characteristics of Syrian women who were subjected to human trafficking between 2017 and 2022, the factors that led them to become victims of human trafficking in Turkey, and the forms of abuse they were exposed to were examined. The study was conducted through document analysis, one of the qualitative analysis methods, and analyzes were made on the files of the victims. In this context, the interview minutes of Syrian women who were identified as victims by the Provincial Directorates of Migration Management in the archive of the Directorate of Migration Management and the expert reports in the file, if necessary, were consulted and data were obtained. These data enabled the discussion of women's migration, especially forced migration, in the context of a feminist approach. Women's acts of migration were evaluated on the basis of issues such as patriarchal social structure and gender. As a result of the study, it is understood that Syrian women who are victims of human trafficking face a number of obstacles in the context of gender, they cannot overcome the language barrier, the majority of the victims do not speak Turkish, and in this sense, they cannot apply to relevant social institutions and organizations. It has also been observed that they face gender-based violence as a result of sexual exploitation and forced marriage. In this sense, it is thought that there is a need to take preventive and protective measures against the crime of human trafficking by increasing awareness activities at the social level, to ensure the integration of Syrian women into society, and to create permanent and sustainable mechanisms to remove gender-based barriers.