Güney Afrika Kalkınma Topluluğu ülkelerinde (SADC) para politikası ile enflasyon arasındaki ilişki
The relationship between monetary policy and inflation in (SADC) South African Development Community countries
  1. Tez No: 906509
  2. Yazar: PRINCE PETER MAWERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC) ülkelerinin çeşitli coğrafyalarında para politikası ile enflasyon arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırıyor. Kaynak zengini ülkelerden gelişmekte olan pazarlara kadar farklı ekonomik yapılara sahip 16 ülkeden oluşan SADC bölgesi, para politikası kararları ile enflasyonist baskılar arasındaki dinamiklerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesini gerektiren farklı zorluklar ve fırsatlarla karşı karşıyadır. SADC ülkelerinde merkez bankaları tarafından kullanılan parasal araçların etkinliğine odaklanan bu çalışma, bölgedeki çeşitli enflasyon eğilimlerine katkıda bulunan karmaşık faktörler ağını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Araştırma, politika çerçevelerini, aktarım kanallarını ve parasal araçların genel etkinliğini inceleyerek bu ülkelerdeki enflasyon sonuçlarını şekillendiren mekanizmalara ilişkin değerli bilgiler sunmayı hedefliyor. Driscoll ve Kraay (1998) araştırmasına göre, para arzı ve döviz kuru enflasyon üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle para arzındaki her %1'lik artış, tüketici fiyat endeksinde %0.252'lik bir artışa yol açmaktadır. Ayrıca döviz kuru artışı, tüketici fiyat endeksini %1.008 artırırken, faiz oranları enflasyon üzerinde olumsuz bir etki göstermektedir: %1'lik faiz artışı, SADC ülkelerinde tüketici fiyat endeksinde %0.312'lik bir azalmaya neden olmaktadır Bu araştırmanın önemi, SADC bağlamında para politikası ile enflasyon arasındaki etkileşimin daha derin bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak kanıta dayalı politika kararlarına bilgi sağlama potansiyelidir. Çeşitli ekonomik değişkenlerin ve politika araçlarının araştırılması yoluyla bulgular, SADC bölgesi genelinde sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve istikrarı teşvik eden stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmayı gözetmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the intricate relationship between monetary policy and inflation in the diverse landscape of the Southern African Development Community (SADC) countries. Comprising 16 nations with varying economic structures, ranging from resource-rich to emerging markets, the SADC region faces distinctive challenges and opportunities that necessitate a nuanced examination of the dynamics between monetary policy decisions and inflationary pressures. With a focus on the efficacy of monetary tools employed by central banks across the SADC nations, this study aims to unravel the complex web of factors contributing to diverse inflationary trends within the region. By scrutinizing policy frameworks, transmission channels, and the overall effectiveness of monetary instruments, the research seeks to offer valuable insights into the mechanisms shaping inflation outcomes in these countries. According to the findings of Driscoll and Kraay (1998), the study has demonstrated that both money supply and exchange rate have a significant impact on inflation. Specifically, for every 1% increase in money supply, there is a corresponding 0.252% increase in the consumer price index. Additionally, an increase in the exchange rate leads to a 1.008% increase in the consumer price index. Conversely, interest rates exhibit a negative relationship with inflation: a 1% increase in interest rates results in a 0.312% decrease in the consumer price index in SADC countries. The significance of this research lies in its potential to inform evidence-based policy decisions, providing a deeper understanding of the interplay between monetary policy and inflation within the SADC context. Through the exploration of various economic variables and policy levers, the findings aim to contribute to the development of strategies that foster sustainable economic growth and stability across the World.