İşbirlikli öğrenme modelinin sosyal beceri ve judo temel becerilerine etkisi
The effect of cooperative learning model on social skills and basic judo skills
- Tez No: 906508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada lise beden eğitimi ve spor derslerinde İşbirlikli Öğrenme Model'inin (İÖM) sosyal beceri ve judo temel becerilerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada deneysel çalışma desenlerinden ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde bulunan bir lisede gerçekleşmiştir. Araştırma için dört şube olan 9. Sınıflardan yansız atama yöntemi ile iki şube belirlenmiş ve 8 hafta boyunca bir şubede dersler İşbirlikli Öğrenme Modeli (İÖM) eşleş-kontrol et- uygula tekniği ile (deney grubu), diğer şubede ise Doğrudan Öğretim Modeli (DÖM) (kontrol grubu) ile işlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin sosyal beceri puanlarını ölçmek için "Matson Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği'' kullanılmıştır. Öğrencilerin judo temel beceri (geriye düşüş, sağa-sola düşüş, osoto gari, seoi nage, ogoshi) düzeylerini ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ''Judo Temel Beceri Gözlem Formları'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda İÖM ile ders işleyen grubun sosyal beceri ön test son test puanları karşılaştırıldığında son testler lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Judo temel becerilerinde ise (geriye düşüş, sağa-sola düşüş, osoto gari, seoi nage ve ogoshi) ön test ve son test puanları arasında son testler lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. DÖM ile ders işleyen grubun sosyal beceri olumlu davranışlar boyutunda ön test ve son test puanları arasında olarak anlamlı bir fark bulunmazken, olumsuz davranışlar ve sosyal beceri puanları arasında son testler lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Judo temel becerilerinde ise (geriye düşüş, sağa-sola düşüş, osoto gari, seoi nage ve ogoshi) ön test ve son test puanları arasında son testler lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Araştırmada deney grubu ve kontrol gruplarının sosyal beceri erişi puanları karşılaştırıldığında olumlu davranışlar ve olumsuz davranışlar puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sosyal beceri puanlarında ise İÖM lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmada deney grubu ile kontrol gruplarının judo temel beceri erişi puanları karşılaştırıldığında yalnızca sağa-sola düşüş becerisinde İÖM lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Diğer judo temel beceri erişi puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the Cooperative Learning Model (CLM) on social skills and basic judo skills in high school physical education and sports classes. The pre-test-post-test control group design, one of the experimental study designs, was used in the study. The study was conducted in a high school located in the Yıldırım district of Bursa province in the spring semester of the 2023-2024 academic year. Two branches were determined from the four 9th grades for the study with the unbiased assignment method and the lessons were taught in one branch with the Cooperative Learning Model (CLM) pair-check-apply technique (experimental group) and in the other branch with the Direct Instruction Model (DTM) (control group) for 8 weeks. The“Matson Social Skills Assessment Scale”was used to measure the social skill scores of the students in the study. The“Judo Basic Skills Observation Forms”developed by the researcher were used to measure the students' basic judo skills (falling back, falling right-left, osoto gari, seoi nage, ogoshi) levels. As a result of the research, when the social skill pre-test and post-test scores of the group that studied with IOM were compared, a significant difference was found in favor of the post-tests. In the basic skills of Judo (falling backwards, falling right-left, osoto gari, seoi nage and ogoshi), a significant difference was found between the pre-test and post-test scores in favor of the post-tests. While there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the group that studied with DOM in terms of social skill positive behaviors, a significant difference was found between negative behaviors and social skill scores in favor of the post-tests. In the basic skills of Judo (falling backwards, falling right-left, osoto gari, seoi nage and ogoshi), a significant difference was found between the pre-test and post-test scores in favor of the post-tests. When the social skill achievement scores of the experimental and control groups were compared in the research, no statistically significant difference was found between the positive behaviors and negative behaviors scores. A significant difference was found in favor of the IOM in social skill scores. When the judo basic skill achievement scores of the experimental and control groups were compared in the study, it was found that there was a significant difference in favor of the IOM only in the right-left falling skill. No significant difference was found between the other judo basic skill achievement scores.