Mülk Sûresi bağlamında nahiv sarf ve belağatın işlenişi
Processing grammer and morphology in the context of Surah Mulk
  1. Tez No: 906543
  2. Yazar: MURSAL SAADAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Mülk Sûresi'ni morfolojik, gramer ve retorik açıdan ele almaktadır. Morfolojik çalışmadan kastedilen, yapısız kelimelerin incelenmesidir, gramer çalışmasından kastedilen, yapı halindeki kelimelerin incelenmesidir. Retorik çalışma ile kastedilen, bir ifadenin belağat gücünü bozan kusurlardan ne ölçüde arınmış olduğudur. Bu çalışma biçimbilimsel, gramersel ve retoriksel bir çalışma olup, konunun doğası bakımdan, benimsenen yaklaşımın betimsel bir yaklaşım olmasını gerektirmektedir. Araştırmanın doğası gereği tümevarım, derleme, betimleme ve analize dayalı olması nedeniyle birinci, ikinci ve üçüncü bölümler betimsel ve analitik yaklaşıma göre yürütülmüştür. Araştırmayı, metodolojik bir giriş ve ardından sonuç bölümünde genel bir çerçeve sunan üç bölüme ayırdım. Giriş bölümünde, araştırmanın amaçları, önemi ve içerdiği diğer konular hakkında kısa bir sunum yaptım. Araştırmanın birinci bölümünde Mülk Sûresi morfolojik açıdan ele alınmış, ikinci bölümde dilbilgisel açıdan Mülk Sûresi ele alınmış, üçüncü bölümde ise söz konusu Sûre retorik açıdan ele alınmıştır. Her bölümün kısımlara sahip olduğunu ve her konunun onu takip eden yönlendirmeleri olduğunu belirtmekte fayda var. Son olarak bu bölümleri, çalışma ve inceleme sonrasında ulaştığım en önemli verileri sonuç bölümüyle destekledim ve daha sonra araştırmamda yararlandığım kaynak ve referansların bir listesine yer verdim.
Özet (Çeviri)
This research examines the Surah Al-Mulk in terms of morphology, grammar and rhetoric. What is meant by morphological study is the examination of unstructured words, and what is meant by grammatical study is the examination of structured words. What is meant by rhetorical work is the extent to which an expression is free from flaws that impair its rhetorical power. This study is a morphological, grammatical and rhetorical study, and due to the nature of the subject, the approach adopted requires a descriptive approach. Since the nature of the research is based on induction, compilation, description and analysis, the first, second and third chapters were conducted according to a descriptive and analytical approach. I divided the research into three parts, which provide a methodological introduction followed by a general framework in the conclusion. In the introduction section, I made a brief presentation about the aims, importance and other topics of the research. In the first part of the research, Surah Mulk was discussed from a morphological perspective, in the second part, Surah Mulk was discussed from a grammatical perspective, and in the third part, the Surah in question was discussed from a rhetorical perspective. It is worth noting that each chapter has sections and each topic has prompts that follow it. Finally, I supported these sections with the most important data I obtained after the study and analysis in the conclusion section, and then included a list of the sources and references I used in my research.