Temel konuları bağlamında Teğâbün Suresi ve tefsiri
Surah of Taghabun and its interpretation within the context of fundamental subjects
  1. Tez No: 727700
  2. Yazar: MESUT ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma bir sûre tefsiri çalışması olup temel konuları bağlamında Teğâbün sûresini ele almaktadır. Çalışmanın amacı konulu tefsir çeşitlerinden olan sûre tefsirinin bir örneğini sunmak ve sûre hakkında derli toplu bilgi sahibi olmak isteyen okuyucuların yararlanmasını sağlamaktır. Tez; çalışmanın konusunun, amacının, metodunun ve kaynaklarının yer aldığı giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tefsir ve konulu tefsir kavramları hakkında kısa bilgilendirmelerin yanında; konulu tefsirin çeşitleri, faydaları ve zaaflarına değinilmiştir. İkinci bölümde sûre genel hatlarıyla incelenmiş olup ismi, nüzûl yeri ve zamanı, hedefledikleri, öncesi ve sonrası ile münasebeti, hakkında yapılan çalışmalar, faziletleri, müsebbihat sûreleri vb. gibi sûre hakkında tanıtıcı bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ifade ettikleri konulara bağlı olarak“Mülk ve Hükümranlığın Her Şeyi Bilen Allah'a Ait Olması, Kafirlerin Peygambere ve Öldükten Sonra Dirilmeye İtirazı, İman-Küfür Muvazenesinde Teğâbün/Aldanma Günü, Allah'ın İradesi ve Kader İnancı, Ubudiyetin Zirvesi: Tevhit İnancı-Allah'a ve Peygambere İtaat Etmek, Eşlerin ve Çocukların Düşman Olması-İnsanın Mal ve Evlatla İmtihanı, İnfak Ahlakı ve Karz-ı Hasen”şeklinde yedi ana konu tespit edilmiştir. Bu ana konular kendi içerisinde incelenmiş ve bazı tali konulara ayrılmıştır. Ayetlerde geçen tespih, iman, teğâbün, irade gibi kavramlar müstakil başlıklar altında incelenmiş ve sûre ile ilişkileri Kur'an ekseninde ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda ikinci ayet ve on birinci ayet bağlamında insanın iradesi ve kader konuları da incelenmiştir. Çalışmanın sonunda sûreden çıkarılan ve günümüze ışık tutacak olan mesajlar belirtilmiş ve sonuç kısmı ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a study of interpretation of surah and deals with the Surah of Taghabun within the context of fundamental subjects. The aim of the study is to present an example of surah interprataiton which is one of the kind of themed interpratation and to provide the benefit to readers who wish to have proper information about the Surah. The thesis consists of an introduction which includes the aim, method and sources of the study and three parts. In the first chapter, in addition to brief information about the concepts of interpretation and thematic interpretation; the types, benefits and weaknesses of thematic interpretation are also mentioned. In the second chapter, the Surah is examined in general terms and introductory information are given about its title, place and period of revelation (wahy), its purposes, its connections with previous and next surahs, studies on this Surah, its merits, Surahs of Musabbihat, etc. In the third chapter, depending on the subjects they expressed, seven main topics have been identified as“Property and Sovereignty Belonging to Allah, Who Knows Everything, The Objection of Unbelievers to the Prophet and the Resurrection After Death, Taghabun in the Equilibrium of FaithDisbelief /Day of Deception, The Will of Allah and Faith in Destiny, The Peak of Servitude: Belief of Tawhid - Obeying Allah and the Prophet, Spouses and Children Being Enemies to Each Other – The Test of Humans with Property and Children, Ethics of Infaq (Aid) and Karz-ı Hasen”. These main topics have been examined and divided into some subsidiary topics. Notions such as chanting (Tasbeeh), faith, Taghabun and will that specified in verses (ayahs) have been examined under separate titles and their relations with the surah has been revealed in the center of the Qur'an. Moreover, in the context of second verse and eleventh verse, the will of the humankind and topics of destiny (qadar) have also been examined. At the end of the study, the lessons that have been taken from the surah and the messages that will shed a light on our present days have been indicated and the study was finalized with the conclusion chapter.