Dalli Destanı'nın sembolik çözümlemesi
Symbolic analysis of the Dalli Epic
- Tez No: 906545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR DENİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kültür, geçmiş ve bugün arasında etkileşim sağlayan canlı bir unsurdur. Toplumların yaşamış oldukları tarihi, siyasi, edebî ve kültürel geçmişi birbirlerinden farklı özellikler taşımaları sebebiyle her topluma ait farklı gelenek ve görenekler ortaya çıkmıştır. Kültür, bir toplumun yaşam tarzı, kültürü oluşturan unsurlar da yaşamın birer parçasıdır. Toplumların tarihleri boyunca sahip oldukları en önemli kültürel unsurlarından biri destanlardır. Geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi yapan destanlar, birçok milletin kendine özgü değer ve yaşam tecrübelerini birleştirerek oluşturdukları sanat eserleridir. Halkın ortak hafızasının ürünü olan destanlar, zengin motif ve sembolik anlamlarla yüklü kolektif bilinç dışının birer yansımasıdır. Bir toplumun veya milletin duygularını, düşüncelerini, psikolojisini öğrenmek istiyorsak destanlar bu sorulara cevap verebilecek önemli kaynaklardandır. Çünkü destanlar, millî ve kültürel zenginliklerimizin taşıyıcısıdır. Kendilerine has özellikleri olan toplumların farklı destancılık geleneği vardır. Özbek destan geleneği, Türk destan geleneğinin en önemli kollarından biri olarak kabul edilmiştir. Çalışmamızda bu yansımanın içerisindeki bilinmeyenleri ortaya çıkarıp kültürel geçmişimizi anlamlandırmak ve Özbek destan geleneği içerisinde bulunan Dalli Destanı'nın sembolik açıdan çözümlemesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is a living element that provides interaction between the past and the present. Due to the historical, political, literary and cultural backgrounds of societies that have different characteristics from each other, different traditions and customs belonging to each society have emerged. Culture, the lifestyle of a society, and the elements that make up the culture are also a part of life. One of the most important cultural elements that societies have throughout their history is epics. Epics, which serve as a bridge between the past and the future, are cultural and artistic works created by many nations by combining their unique values and life experiences. The epics, which are the products of the collective memory of the people, are the reflections of the collective unconscious loaded with rich motifs and symbolic meanings. If we want to learn the feelings, thoughts and psychology of a society or nation, epics are important sources that can answer these questions. Because epics are the carrier of our national and cultural riches. Societies with unique characteristics have different epic traditions. The Uzbek epic tradition has been accepted as one of the most important branches of the Turkish epic tradition. In our study, it is aimed to reveal the unknowns in this reflection, to make sense of our cultural past and to analyze the Dalli Epic, which is in the Uzbek epic tradition, from a symbolic point of view.