4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında elektronik ihale
Electronic tender by Public Procurement Law No: 4734
- Tez No: 906560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLHUN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Küresel çapta sürekli gelişen teknolojik gelişmeler neticesinde hukuk alanında çok çeşitli değişimler yaşanmıştır. İlgili değişimler arasında kamu harcamalarını ilgilendiren kamu ihaleleri de yer almaktadır. Kamu İhale Hukuku kendi içerisinde köklü bir değişime giderek çok sayıda değişim ve yeniliğe uğramıştır. Dijitalleşen toplum düzeninin ihtiyaçlarının kamu nezdinde karşılanması ve kamu hizmetlerinin sürekliliği açısından daha modern bir sistem olan Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) kurulmuştur. İlgili bu çalışmada ülke çapında gerçekleştirilen tüm kamu harcamalarını ilgilendiren ihalelere etkisi bulunan bu köklü değişim neticesinde klasik ihale dönemine oranla nelerin yaşandığı 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda negatif ve pozitif yönleri ile ele alınarak değerlendirilecektir. Söz konusu değişimin, pozitif yönlerinin tespiti sağlanarak bu etkinin süreklilik arz etmesi amaç edinilecek olup; negatif yönlerin tespiti ile beraber ilgili sorunlara karşı çözüm arayışına gidilmiş olacaktır. Kamu İhale Hukuku bir bütün halinde ele alınarak klasik ihale dönemi ile elektronik ihale döneminin kıyası mahkeme kararları ve Kamu İhale Kurumunun yayınlamış olduğu karar ve raporlar doğrultusunda ilgili değişimin yeterliği eksileri ve artılarıyla değerlendirilecektir. Çalışmamızın son kısmında ise günümüz popülerliği ile ön plana çıkan yapay zekânın tavsiye niteliğinde sunacak olduğumuz şekilde kamu ihale hukukuna uygulanması ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the constantly developing technological developments on a global scale, there have been many changes in the field of law. Among the relevant changes are public tenders concerning public expenditures. Public Procurement Law has undergone a radical change within itself and undergone many changes and innovations. Electronic Public Procurement Platform (EKAP), which is a more modern system in terms of meeting the needs of the digitalized social order in the public and the continuity of public services, has been established. In this relevant study, as a result of this radical change, which has an effect on tenders concerning all public expenditures carried out throughout the country, what happened compared to the classic tender period will be evaluated by considering its negative and positive aspects in line with the Public Procurement Law No. 4734 and related regulations. By determining the positive aspects of the change in question, it will be aimed to ensure continuity of this effect; With the determination of negative aspects, a solution will be sought against the relevant problems. The Public Procurement Law is considered as a whole and the comparison of the classic tender period with the electronic tender period, in line with the court decisions and the decisions and reports published by the Public Procurement Law, the adequacy of the relevant change will be evaluated with its cons and pluses. In the last part of our study, the application of artificial intelligence, which comes to the fore with its popularity today, to public procurement law as we will present it as a recommendation, will be discussed.