Sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğini etkileyen risk etmenlerinin değerlendirilmesi
Assessment of risk factors affecting the occupational health and safety of health workers
  1. Tez No: 906559
  2. Yazar: HİLAL SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SERCAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Kazalar, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Accidents, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte, üretim hızının artması, üretim usullerinin değişmesi, yeni çalışanların ortaya çıkması beraberinde yeni sorunları getirmiştir. Uzun ve zor çalışma koşulları nedeniyle iş kazaları ve meslek hastalıklarında hızlı bir artış yaşanmıştır. Yaşananların bir neticesi olarak modern anlamda iş sağlığı ve güvenliği kavramı ortaya çıkmıştır. İş sağlığı ve güvenliği, iş yaşamında hem çalışanlar hem de işverenler açısından önemi ve gerekliliği anlaşıldıkça, devletlerin de öncülük etmesiyle çalışma alanlarının tamamında uygulama alanı bulmuştur. Sağlık çalışanları mesleki çalışma şartlarının bir sonucu olarak iş kazası ve meslek hastalıklarına yakalanma riskinin en fazla olduğu sektörlerdendir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarını iş hayatlarında etkileyen risk faktörlerinin değerlendirilmesidir. Çalışma yapılırken literatür taraması kullanılmıştır. Çalışmanın neticesinde sağlık çalışanlarının meslek hayatları boyunca birçok tehlike ve riskle karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiştir. Bu risklere karşı yerinde önlem alınmaz ve koruma tedbirleri uygulanmaz ise sağlık çalışanlarında tedavisi olmayan meslek hastalıkları ve ciddi iş kazalarının yaşanılması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, the increase in production speed, changes in production methods, and the emergence of new employees brought new problems. There has been a rapid increase in work accidents and occupational diseases due to long and difficult working conditions. As a result of the events, the concept of occupational health and safety in the modern sense has emerged. As the importance and necessity of occupational health and safety in business life for both employees and employers is understood, it has found application in all areas of work, with the leadership of the states. Healthcare workers are among the sectors where the risk of contracting work accidents and occupational diseases is highest as a result of their professional working conditions. The aim of this study is to evaluate the risk factors affecting healthcare professionals in their work lives. Literature review was used while conducting the study. As a result of the study, it was determined that healthcare workers face many dangers and risks throughout their professional lives. If appropriate precautions are not taken against these risks and protective measures are not implemented, it is inevitable for healthcare workers to experience incurable occupational diseases and serious work accidents.